Дисплазія суглобів у собак
Хвороби кістково-м’язового апарату вражають здебільшого собак великих порід. Вина цьому-важка вага тварини і надмірна рухливість, якій собаку піддають її господарі. Найпопулярнішим захворюванням вважається дисплазія-патологічний процес, що відбувається в суглобах і викликає їх руйнування. Хвороба може вражати як передні, так і задні кінцівки. З усіх допустимих варіантів дисплазії дуже сильно поширена патологія, що локалізується на тазостегнових суглобах. Власне на задні кінцівки тварини припадає максимальне силове навантаження.
Дисплазія кульшових суглобів у собак не рахується вродженим захворюванням, але відноситься до патологій, що передається у спадок. В основному, хвороба не вимальовується в щенячьем віці, початкові ознаки дисплазії видно тільки тоді, коли вихованцеві виповниться близько 1.5 років. Хвороба є досить небезпечною, так само як і при відсутності своєчасної діагностики та лікування, собака може повністю позбутися рухової функції.
Причини виникнення дисплазії
Дисплазія у собак вважається летальною хворобою і відрізняється в поганому приляганні або зміщенні головки тазостегнової кістки до суглобової западини. Під час руху з’являється тертя кістки, що призводить до зміни тканин суглобів (розшарування і сплощення). Дуже часто дисплазія вражає тазостегнові суглоби, набагато рідше ліктьові і колінні. Певні породи собак, наприклад сенбернари, вівчарки, доги, ретривери та ін.
Головною причиною появи дисплазії вважається спадковий фактор. Оскільки на території РФ лише недавно введена заборона на клубне Розведення собак, які страждають дисплазією, хвороба зустрічається дуже часто. Не звертаючи уваги на те, що у цуценят є абсолютно здорові батьки, основна частина потомства все одно може бути хворою.
Дисплазія суглобів у собак часто з’являється при неправильному утриманні тварин:
- занадто постійні і сильні фізнагрузкі у молодих собак, які призводять до травм задніх кінцівок;
- незбалансований раціон харчування, перегодовування собаки продуктами, що містять білок;
- ожиріння;
- годування тварин недорогими кормами;
- різні травми кінцівок (удари, розриви і розтягнення зв’язок, вивихи);
- недостатнє або надмірне надходження в організм собаки вітамінів C D B?, а ще мікроелементів, наприклад як кальцій, фосфор;
- малорухливий життєвий образ, що приводить до слабкості м’язів і неправильного розвитку суглобів.
У певних цуценят м’язова маса зростає швидше ніж кісткова, що теж вважається аргументом появи дисплазії. Потомствена форма захворювання обов’язково виявитися навіть на випадок, коли розвиток собаки проходить за всіма правилами: правильний раціон харчування, помірні щоденні навантаження.
Ознаки дисплазії у собак
Початкові ознаки дисплазії, в основному, з’являються виключно після досягнення вихованця 1.5 однорічного віку, раніше патологію виявити досить не просто. Виділяють 5 ступенів розвитку дисплазії:
- A-в тканинах суглобів порушень не відбувається.
- B-існує схильність до розвитку патології.
- C-спостерігаються ураження суглобів, що призводить до частих вивихів.
- D-вважається середнім ступенем ураження суглобів, при вчасно розпочатому лікуванні процес можна взяти під контроль.
- E-в суглобах трапилися зміни структури, тканини зруйновані. Терапія захворювання тільки підтримуюча.
Основною ознакою дисплазії вважається кульгавість, інші клінічні симптоми конкретно залежать від стадії захворювання і типу ураження кінцівок. Ознаки дисплазії з’являються:
- Кульгавістю на задні лапи, причому кульгати собака може як на одну лапу, так і на обидві кінцівки відразу. Накульгування як правило на деякий час закінчується, потім відновлюється знову.
- Собаці складно підніматися і спускатися по сходах.
- ХОДА тварини стає хиткою і погойдується.
- У період руху круп тварини опущений, створюється враження, що собака пересувається на напівзігнутих лапах.
- Вихованець швидко втомлюється коли будете йти, робить постійні зупинки для відпочинку.
- При спробі прийняти лежаче або сидяче положення собака довго обертається.
- На лапах можуть з’являтися набряки.
- Коли тварина лежить на животі, його лапи некрасиво розгорнуті по сторонах.
- Під час бігу вихованець відштовхується від землі двома задніми лапами (кролячий БІГ).
- При обмацуванні кінцівок (лікоть, стегно) тварина відчуває сильні болі.
- Змінюються частини тіла: передня частина стає більшою і масивніше, ніж задня.
Дізнайтеся Детальніше про дисплазії суглобів у тварин у ветеринарному довіднику.
Маленькі цуценята, які розвивають дисплазію кульшових суглобів, вважають за краще не рухатися по підлозі за допомогою бігу, а повзати на животі. Якщо господареві відомо, що в родоводі цуценя вже зустрічалися випадки такої патології, як дисплазія кульшового суглоба собак, то маленькому чотириногому другу краще пройти рентгенологічне обстеження.
При знаходженні у собаки зазначених симптомів, тварина необхідно негайно показати лікарю, в іншому випадку собака може повністю втратити рухову функцію.
Дисплазія тазостегнових суглобів у собак відрізняється постійним опиранням собаки на передні кінцівки, труднощами коли будете йти по сходах, опущеним крупом і виляє задом в період руху вихованця. Дисплазія тбс у собак значний час може взагалі ніяк не виникати. Деякі тварини, схильні до до захворювання, починають страждати від дисплазії тазостегнових суглобів у собак тільки в літньому віці.
Дисплазія ліктьового суглоба у собак вимальовується у вигляді подібних ознак як:
- невиконання команди » Дай лапу», через сильні болі в кінцівці;
- освіти на ліктьових суглобах наростів і ущільнень;
- кульгавість на передні лапи;
- відмова спускатися зі сходової клітки;
- скиглієм і агресією при спробі господаря помацати область ліктя вихованця.
Дисплазія ліктьового суглоба має ознаки, що залежать від деяких особливостей захворювання, так само як і при патології кістки кінцівок уплощаются або навпаки, стають менше.
Дисплазія суглоба коліна зустрічається іноді і зазвичай спровокована травмою або великим навантаженням на задні лапи тварини. Суглобові кістки при цьому виглядають як підвивих. Ознаки патології, такі:
- суглоби колін змінюються, що видно непідготовленим оком;
- при спробі обмацування ураженого місця собака відчуває сильну болючість;
- під час руху собака кульгає на задні кінцівки.
Будь-господар собаки, який застосовує активні фізнагрузкі для власної тварини, повинен враховувати можливий ризик появи дисплазії суглобів .
Способи діагностики дисплазії
Уважний володар відразу помітить, що з його вихованцем щось не так, але поставити точний діагноз дисплазії у собак може лише досвідчений ветлікар. Перше що зробить фахівець – проведе Уважний клінічний огляд тварини. Лікар оцінить безпомилковість рухів кінцівок собаки, методом пальпації визначить можливу деформацію в суглобах. При виконанні процедури згинання та розгинання суглобів для дисплазії характерні ці симптоми в період руху кісток, як скрипи і клацання. Під час тесту доктор ретельно стежить за реакцією тварини.
Дисплазія у собак вимагає завжди дуже ретельного дослідження, тому для точної діагностики слід також провести рентгенологічне обстеження тварини. Метод покаже масштаб руйнування кісток і дасть можливість розробити хороший план лікування. Рентген проходить виключно при повній нерухомості собаки, так як для дуже ретельного дослідження потрібно щоб тварина не заважало всім маніпуляціям доктора.
Якщо рентген не може повністю показати всю картину захворювання, використовується метод артроскопії. Під загальним наркозом на порожнині живота тварини роблять кілька мікроскопічних надрізів, через які потім вводять спеціалізований апарат – артроскоп або мікрокамеру. Подібний варіант з точністю до міліметра може показати стан структури тканин хряща. Метод дає можливість без можливих помилок визначити у цуценяти ступінь хвороби і ступінь ураження суглобів. Артроскопія вважається досить дорогою процедурою, тому проходить тільки у великих ветеринарних центрах.
Лікування дисплазії у собак
На превеликий жаль, подібне захворювання, як дисплазія у собак не підлягає повному лікуванню, але за допомогою вчасно розпочатої терапії можна зупинити руйнівні процеси тканин і істотно поліпшити життєву зручність тварини. Якщо з якихось причин володар собаки зволікає з походом до ветеринара, у тварини може розвинутися більш важке захворювання, що приводить до розпаду хрящових тканин і дистрофії суглобів – остеоартроз. Щоб заважати появі серйозної патології потрібно почати лікування дисплазії в дуже короткий час. Як лікувати дисплазію у собаки, порадить лише досвідчений ветлікар.
Медикаментозні препарати
Терапія медикаментозними засобами у собак в себе включає використання хондропротекторів-препаратів, здатних припиняти патологічні зміни в суглобах. Лікувальний засіб вводиться внутрішньом’язово, Інду потрібно ін’єкція в сам суглоб. Препарат продуктивний тільки в найперших стадіях хвороби. Також, для зняття хворобливих почуттів використовуються спазмолітичні препарати, а для усунення запалення навколишніх тканин – протизапальні засоби.
Гомеопатичні засоби
Консервативна терапія, яка використовується для лікування дисплазії, в себе включає застосування гомеопатичних засобів, які можуть надавати підтримуючу і профілактичну дію. Одним з подібних ліків вважається Дискус композитум, який призначається тваринам не старше 9 місячного віку. З метою профілактики препарат призначається з перших тижнів життя собаки по 22 рази протягом тижня. Лікувальна речовина вводиться внутрішньом’язово або підшкірно. Потрібно не забувати, що за допомогою рослинних препаратів не можна зупинити патологічний процес в суглобах і кістках, все ефектні ліки повинен призначати тільки ветеринар. Будь-яке самостійне використання препарату провокує важкі наслідки для здоров’я тварини.
Фізіопроцедури
Ветеринарний фахівець може призначити хворому собаці подібні прийоми лікування, як електромагнітне випромінювання і лазеротерапія. Дані способи спрямовані н прогрівання уражених суглобів тварини, але не завжди ці способи лікування приносять хороший результат. Існують певні протипоказання до такого лікування, тому вся терапія проходить виключно під постійним контролем ветлікаря. Тільки фахівець може правильно визначити графік і тривалість процедур лікування.
Добавки до їжі
Ветеринарні фахівці наполегливо рекомендують власникам тварин застосовувати для лікування вихованців такі препарати, як хондроїтин і глюкозамін, спрямовані на відновлення зруйнованих кісткових хрящових тканин. Добавки до їжі дозволяється використовувати не тільки на перших кроках розвитку захворювання, але і на випадок, коли собаці поставлений діагноз – остеоартроз. Активні біологічні добавки потрібно додавати в раціон цуценя з перших тижнів життя тварини.
Хірургічні методи
Дисплазія кульшових суглобів у собак підлягає здебільшого тільки хірургічного втручання. Своєчасний метод є дуже ефективним лікуванням дисплазії, так як спрямований конкретно на уражену область суглоба. операція здатна повернути хворому собаці колишню активність рухового апарату.
операції робляться декількома варіантами:
- Артропластика-під час процедури лікар повністю або частково прибирає головку і шийку стегна. Операція проходить виключно в разі, коли хвороба приймає 4 або 5 стадію розвитку, а суглоби вражені остеоартрозом. Період відновлення після артропластики дуже тривалий і складний, але тварина повністю повертається до минулого активного життя. Ветеринарні лікарі рекомендують проводити операцію цуценятам, які не досягли піврічного віку, в основному, молоді собаки легше переносять процедуру і швидше відновлюються.
- Міектомія гребінчастої м’язи. Проста процедура, в процесі якої доктор розсікає гребенчатую м’яз, що розташовується в тазостегновому суглобі. Такий спосіб знижує тиск на уражений суглоб і ліквідує хворобливість, що з’являється в період руху собаки. Процедура призначається тільки молодим собакам, для стабілізації стану тварини.
- Ендопротезування-передбачає заміну тазостегнового суглоба титановим протезом. Операція надзвичайно складна, і не будь-який фахівець здатний провести її якісно. Після процедури у тварини можливі ускладнення в післяопераційному періоді, так як відзначені випадки відторгнення чужого тіла організмом тварини. Але майже завжди ендопротезування завершується успіхом: собака повертається до власної минулої рухової активності.
- Потрійна остеотомія-основним принципом процедури вважається зміна розташування виїмки суглоба і надання кісткам правильної форми. До процедури також є протипоказання. Якщо дисплазія ліктьового суглоба у собак ускладнюється артритами, втручання хірургічним шляхом на проводять.
Рішення про своєчасне втручання приймається фахівцем тільки поле повної діагностики тварини. Втручання хірургічним шляхом, як спосіб лікування дисплазії, досить складний і важкий метод, якісно виконати який може виключно досвідчений лікар.
Профілактика захворювання
Патологічний процес в суглобах може розвинутися як на спадковому рівні, так і в результаті поганого незбалансованого харчування і неправильного стилю життя собаки. Профілактику захворювання доведеться проводити з перших тижнів виникнення цуценя на світло, лише тоді вийти уникнути появи дисплазії. Чинити опір руйнуванню суглобів допоможе виконання простих правил для догляду за твариною:
- Чи не перегодовувати чотириногого улюбленця, так як зайва вага провокує сильний тиск на суглоби.
- Найбільш ретельно необхідно поставитися до цуценяти, вік якого не перевищує півроку. Власне в цей період у собаки відбувається зростання суглобів і кісток, формування скелетної системи. Необхідно мати на увазі, що у цуценят великих порід дані процеси можуть відбуватися занадто активно.
- Не можна зловживати протеїнової їжею. Раціон тварини обов’язково повинен бути збалансованим. До складу харчування обов’язково входять: білок, вуглеводи, жири, мінерали та комплекси вітамінів, пробіотики, продукти, багаті клітковиною. Крім того, вихованець повинен отримувати достатню кількість фосфору і кальцію.
- Систематично проводити перевірку організму собаки, відстежувати і контролювати почалася патологію.
- У перші 6 місяців життя цуценя, його слід берегти від виснажливих фізичних тренувань. Найправильніші прогулянки з собакою будуть включати біг, плавання, ходьбу пішки на далекі дистанції.
- Вводити в раціон вихованця м’ясні та овочеві бульйони. Така їжа швидко засвоюється і добре насичує організм собаки.
- З самого молодого віку в раціон цуценя вводять добавки до їжі, що перешкоджають розвитку дисплазії (глюкозамін, хондроїтин).
Якщо в родоводі була присутня дисплазія тазостегнових суглобів у собак, або щеня схильний до захворювання через особливості породи, необхідно провести обстеження собаки в молодому віці. Перший рентген тварині рекомендується зробити в 5 місячному віці, другий – коли собаці виповниться трошки більше року. Господар повинен ретельно стежити за розвитком власного чотириногого друга, дивитися на характер рухів, постановку кінцівок. При будь-яких підозрілих ознаках улюбленця показують професіоналу.
Дисплазія не вважається вироком. Не звертаючи уваги на те що захворювання серйозне і складно лікуватися, при правильному підході до терапії можна домогтися гарних результатів і повернути собаці звичайний життєвий образ. Основне правило-серйозно ставитися до здоров’я чотириногого друга і не перевантажувати собаку частими і важкими фізнагрузкамі, а ще стежити за якістю харчування тварини. Відповідальний підхід до виховання і турбота про цуценя з найперших днів його життя допоможуть власнику виростити здорове, слухняне і щасливе Домашня тварина.
У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.