Сказ у кішок симптоми
Існують небезпечні хвороби, що передаються від тварин людині. Одним з подібних хвороб вважається сказ – важка зооантропонозная хвороба, що закінчується для тварин 100% смертельним результатом.
Хвороба переноситься дикими і домашніми тваринами, гризунами, птахами. Високу чутливість до вірусу мають і кішки – пухнасті улюбленці багатьох сімей. Сказ у кішок може протікати в декількох формах, тому дізнатися хвороба на ранній стадії іноді можливим не представляється.
Людина заражається вірусом внаслідок укусу тварини — при попаданні інфікованої слини в організм. При відсутності термінової лікарської допомоги велика ймовірність летального результату, тому при будь-яких підозрах у кішки на захворювання слід зменшити спілкування з чотириногим другом.
Про сказ
Сказ (від лат. Rabies) — висококонтагіозне вірусне захворювання всіх теплокровних, включаючи і людини. Сказ протікає здебільшого в гострій формі і відрізняється повним ураженням центральної нервової системи.
Хвороба популярна скрізь, іноді вірус сказу охоплює цілі материки. Згідно зі статистичними даними, від захворювання щороку помирає понад 50 тисяч людей і кілька мільйонів тварин у всьому світі. Інфікування відбувається після контактування з хворою твариною. Головні джерела збудника сказу-дикі і тварини які живуть вдома.
На першому місці по зараженню вірусом стоять дикі псові (вовки і лисиці), на другому – кішки і собаки. Бувають ситуації, коли хвороба передавалася за допомогою укусів їжаків, єнотів і навіть кажанів.
Подразником захворювання вважається вірус, який має кулясту форму і діаметр 100-150 ммк (мілімікрон). Проникаючи в організм який живе, збудник може швидко плодитися і збиратися в сірій речовині головного мозку. У навколишньому середовищі вірус має відносну стійкість: при низькій температурі збудник сказу консервується до 4 місяців, великі температури, наприклад, кип’ятіння, вбиває інфекцію дуже швидко. Смнртельно працюють на вірус і деякі засоби для дезінфекції (5% формалін, 5% фенол, 0.1% розчин сулеми).
Потрапивши в організм тварини вірус сказу по нервових волокнах спрямовується в область головного мозку. З ЦНС по нервових шляхах збудник проникає в слинні залози, де починає активно плодитися. Після того, як відбувається інфікування сказом кішки, тварина стає інфікованою і передає небезпечного збудника здоровим тваринам і людині через укуси.
Іноді, сказом можна інфікуватися при попаданні слини хворої тварини на відкриті ділянки тіла, що мають подряпини, рани або інші пошкодження покриву шкіри.
Відомі випадки, коли хижаки захворювали вірусом після поїдання м’яса зараженої тварини.
Не допустити хвороба здатна тільки постійна вакцинація вихованців проживають в будинку. Кошенят починають прищеплювати по досягненню ними 3 місячного віку. Слабких і літніх тварин допускається вакцинувати 1 рази в 2 роки. Щеплення від сказу кішці, яка не має складнощів зі здоров’ям, проходить щороку і вважається першочерговою процедурою для всіх тварин.
Початкові ознаки та симптоми сказу у кішок
Період інкубації у кожного вихованця здатний значно відрізнятися: у дорослих кішок він може становити від 3 тижнів до 1.5 місяців, кошенята показують перші симптоми вже через 4-7 днів після зараження.
Перебіг захворювання прямо пов’язане з місцем і глибиною укусу, а ще з кількістю вірусу, що потрапив в організм.
Якщо укус припав в область шиї або голови, період інкубації сильно зменшується, при численних покусах час розвитку хвороби також зменшується.
Від даних факторів залежить те, як вимальовується сказ у кішок.
Є три форми направлення сказу:
Скажена форма зустрічається дуже часто і симптоми сказу у кішок такі:
- ; ;
- дуже висока ворожість до власника змінюється зайвою ласкою;
- прагнення сховатися, забитися в темний куток;
- почуття хвилювання і полохливості;
- проковтування неїстівних предметів (дерев’яних, паперових, залізних і т. д.);
- почервоніння і свербіж в місці впровадження збудника; ;
- водобоязнь;
- косоокість;
- параліч гортані; ;
- помутніння очної рогівки;
- порушення дихальної діяльності.
Іноді власнику може здатися, що вихованець чимось подавився або йому не вистачає повітря. Явище це відбувається через параліч м’язів гортані, тому тварина може судорожно хапати пащею повітря. Параліч гортані призводить до того, що ротова порожнина кішки відвисає, з неї вивалюється мову і рясно виділяється слина. На останніх етапах розвитку хвороби тварина страждає від паралічу спочатку задніх, а потім і передніх кінцівок. Шалений сказ у кішок завершується паралічем дихальної та серцевої систем організму, через що улюблениця гине.
Неголосна форма є більш легким перебігом хвороби і триває від 2 до 5 днів. Заражена тварина стає надзвичайно ласкавим, намагається постійно перебувати поруч з господарем. Потім настрій кішки починає змінюватися, вихованець набуває неспокійність, а вже потім – пригніченість. При цій формі сказу тварина дуже часто страждає від геморагічного гастроентериту. Крім того, у чотириногого друга зустрічається багате слинотеча, в результаті паралічу гортані у кішки відвисає щелепу, і випадає мову. Смертельний результат приходить в результаті паралічу серцевої і дихальної систем організму.
Атипова форма хвороби зустрічається іноді і протікає досить довгий час (іноді місяцями). Ознаки сказу у кішок фактично ніяк не з’являються, і поставити точний діагноз буває не так просто як може здатися. Симптомами атипової форми вважаються:
- з кров’ю; ;
- атрофія м’язів;
- сильне виснаження організму.
Через відсутність явних симптомів, господар, у багатьох випадках, не підозрює, що його вихованець інфікований смертельним захворюванням, і ризик передачі сказу людині стає у багато разів більше.
Діагностика
Поставити точний діагноз, спираючись виключно на клінічні симптоми – неможливо, так як ознаки сказу схожі з багатьма важкими захворюваннями (наприклад, хвороба Ауєскі). Деякі господарі вважають, що хворобу можна виявити за допомогою лабораторних аналізів крові, це не так. Вірус сказу не їсти в кровотоці тварини, а це означає, досліджувати хворобу виключно за аналізом крові не можна.
Якщо у вихованця з’явилися ознаки, супутні сказу, перше, що необхідно зробити – це звернутися до ветеринарного професіонала.
Домашнього вихованця посадять на 10-денний карантин, який ймовірно буде продовжений до 30 днів, залежно від епідеміологічної ситуації в районі. По закінченню карантинного терміну пухнастий друг помирає або залишається в живих. Лише після смерті кішки можна поставити наявність хвороби. Діагноз сказ встановлюється на підставі патологоанатомічних змін, клінічних та епізоотологічних даних. Для діагностування сказу також потрібні голова або головний мозок полеглої тварини. За допомогою гістологічного аналізу, в цитоплазмі нейронів головного мозку виявляють включення тілець Бабеша-Негрі. Виявлення таких включень дає можливість зі 100% ймовірністю говорити, що кішка була заражена сказом.
При патологоанатомічному розтині трупа полеглої тварини відзначають: гиперемированную слизову порожнини рота з виразками і ерозіями, крововиливи в шлунку. Розтин черепа дає можливість побачити напружену тверду оболонку мозку і отечную м’яку, в мозкових звивинах – крововиливи, спинномозковий канал містить пристойну кількість ексудату.
Лікування сказу не існує
На даний момент хорошого лікування проти вірусу сказу не розроблено.При явних ознаках захворювання тварина підлягає умертвінню.
При підозрі на серйозне захворювання, кішку відразу ж ізолюють в індивідуальне Приміщення, повністю виключають будь-яке контактування з нею інших домочадців.
Крім того, господар повинен повідомити у ветеринарний заклад про ознаки сказу у домашнього вихованця, після цього тварина забирають на карантин і поміщають в спеціалізований бокс. Поки кішка знаходиться на карантині, за нею ретельно спостерігають. Ветеринарні фахівці, з метою власної безпеки, також не проводять ніяких лікувальних заходів з твариною.
Якщо кішка встигла вкусити господаря, потрібно відразу ж вимити місце укусу високою кількістю теплої води з простим милом і обробити рану будь-яким антисептиком. Далі негайно звернутися в медустанову за цілющою допомогою. Антирабічна сироватка ефективна тільки в перші 3 дні після укусу, якщо упустити дорогий час, людина може померти.
Небезпека сказу у кішки для людини
Період інкубації захворювання у людини може змінюватися в залежності від місця укусу хворою твариною. Хвороба вимальовується через 9 днів, іноді дана цифра зростає до одного місяця або навіть року. Найбільш небезпечні укуси в обличчя, кисті рук і шию. Якщо кішка травмувала ногу господаря, період інкубації стане більш довгим. Особливо швидко захворювання розвивається у неповнолітніх дітей.
Сказ занадто небезпечно для людського життя, проте деякі люди, укушені кішками, не надають великого значення отриманим ран. Будь-яке самолікування може швидко привести до трагічних результатів.
Розвиток захворювання відбувається в 3 стадії, будь-яка з яких має різні симптоми.
Ознаки зараження у людей на першого ступеня хвороби з’являються у вигляді:
- почервоніння, набрякання, свербіння і хворобливості місця укусу;
- субфебрильної температури тіла;
- виникнення нудоти, блювоти, головного болю, сильної слабкості організму;
- відсутності апетиту;
- втрати сну;
- розвитку галюцинацій (тим більше, якщо укус припав в область обличчя);
- пригніченості, страху, дратівливості або повної апатії до всього.
Друга стадія захворювання становить 2-3 дні і супроводжується такими ознаками, як:
- Розвиток водобоязні. Хворому проблематично зробити навіть ковток рідини через спазм гортані. Інфікований сказом людина не може нормально дихати, при спробі щось з’їсти або випити починається блювота. Потім людини може почати нудити від одного виду або звуку води.
- Поява лицьових судом. Будь-який зовнішній подразник гостро діє на психіку хворого.
- Розширення зіниць і випинання очних яблук.
- Почастішання серцебиття, гіпергідроз, сильна слинотеча.
- Хвора людина стає агресивним і некерованим. Під час нападу люті інфікований накидається на інших людей, кусається, вступає в бійку, рве на собі волосся, одяг, стукає головою об стіни. У подібні моменти у хворого може зупинитися серце і дихання.
Стадія третя сказу вважається завершальною і відрізняється виявленням паралічів. Вона триває не більше доби і вимальовується повним припиненням рухової активності. Зустрічається параліч всіх м’язів і органів знаходяться всередині, збільшення температури тіла до 42?C, почастішання серцевого ритму, раптовий регрес тиску крові. На даній стадії у хворого паралізується Серцевий м’яз і дихальний центр. Приходить смерть.
Як тільки у укушеного проявилися початкові ознаки сказу, хворобу лікувати неможливо. Вся допомога лікаря спрямована виключно на пом’якшення самопочуття, іноді потрібно вентиляція легенів, але і в даному випадку, хвороба все одно завершується смертельним результатом.
Сказ залишається однією з найбільш страшних захворювань, лікування проти якої не існує. Щоб не допустити інфікування домашньої кішки небезпечним вірусом, потрібно систематично вакцинувати пухнастого вихованця, а ще намагатися не допускати його контактування з бродячими тваринами. При будь-яких підозрілих симптомах кішку негайно ізолюють і звертаються за допомогою до професіоналів. Будь-яке самолікування, як тварин, так і укушених ними людей, призводить до смертельних наслідків.
У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.