Лістеріоз у собак
Лістеріоз у домашніх собак діагностується досить нечасто.
Хвороба, що провокується патогенними бактеріями, допомагає розвитку септичної форми або ж ураження структур головного мозку.
Захворювання ставитися до небезпечних, так як відсоток смертельних випадків дуже великий. Лістерії відносяться до шкідливих мікроорганізмів, що володіє великою стійкістю до впливу екологічних факторів.
Патоген зберігає власну активність при впливі прямих сонячних променів, більшості антибіотиків і низьких температур. Більш того, лістерії здатні мутувати і зберігати здатність до розмноження навіть при низькій температурі зовнішнього середовища.
Як відбувається інфікування собаки
Listeria monocytogenes вражає всіх собак, незалежно від породи та віку тварини. У зоні ризику знаходяться невеликі цуценята і самки під час вагітності. Тварина може підхопити інфекцію від заражених тварин, а ще тих, що стають носіями інфекції.
Виділення збудника лістеріозу відбувається з виходом всіх біологічних рідин – мас калу, урини, молока, слизовим секретом з носових ходів і статевим секретом. Лістерії виявляються в загиблих абортованих плодах самки.
Є тварини в природі, які не хворіють на лістеріоз, але вважаються переносниками небезпечної інфекції. Такими тваринами є гризуни. Небезпека полягає в тому, що мишоподібні гризуни заражають корми, воду і грунт.
Основний шлях зараження — через слизові оболонки. Поразка відбувається як правило при вживанні заражених кормів.
Зараження може статися при контакті збудника і пошкоджених шкірних ділянок і кон’юнктивальні оболонки. Необхідно відзначити, що в весняний і осінній періоди відзначаються спалахування лістеріозу у собак. Основою виступає пік сезонної активності іксодових кліщів, який є також переносниками лістерій.
Проникаючи в чутливий організм, лістерії здатні нагнітати як легкі форми патології, що протікають без симптомів, так і важкі, що супроводжуються небезпечними ураженнями функцій центральної нервової системи і зараженням крові.
Перебіг захворювання залежить від віку улюбленця, стану захисних сил організму і наявності хронічних внутрішніх патологій.
При попаданні в організм дорослої тварини збудників лістеріозу, частіше діагностується ураження нервової системи.
У молодих тварин і цуценят зустрічається сепсис.
Якщо зараження сталося в період вагітності — можливо мимовільне абортування.
Симптоми лістеріозу у собаки
Період від моменту проникнення лістерій в організм собаки до початку патологічного процесу, може займати від 1 тижня до цілого місяця. У вихованців проживають в будинку виділяють 5 форм патології:
- септичний;
- нервовий;
- змішаний;
- безсимптомна;
- із залученням статевих органів.
Все залежить від форми напрямки, лістеріоз може бути гострим, підгострим і хронічним.
На перших кроках розвитку лістеріозу у собаки, відбувається ураження нервової системи. Супроводжується це пригніченням, загальною слабкістю і апатією. Тварина відмовляється приймати корм. Через пару днів стан собаки може різко змінитися. Вихованець стає буйним, проявляє невмотивовану агресію, навіть щодо власного власника.
Такі ж симптоми відзначаються у тварин при сказі, в зв’язку з цим необхідно бути максимально акуратним з подібним вихованцем. Вірогідна поява судомних явищ, а ще парезів окремих м’язів – жувальних, щелепних. Собака не здатна узгоджувати власні рухи.
Хворобливі симптоми тривають до 10 діб. Протягом цього часу патологічний процес провокує небезпечні зміни в організмі, що призводить до загибелі тварини.
Септична форма захворювання відрізняється наступними ознаками:
- збільшення показників температури тіла; у самок;
- довільні аборти;
- затримка посліду під час пологів.
Важливо вчасно звернутися за допомогою до ветеринарної клініки при появі найперших ознак патології.
Діагностика в умовах ветеринарної клініки, в себе включає цілий комплекс заходів:
- загальноклінічний огляд тварини;
- забір крові для подальшого проведення серологічного дослідження;
- бакпосів вироблений з взятого на аналіз біологічного матеріалу.
На підставі отриманих даних, фахівець розробляє термінове лікування.
Лікування лістеріозу у собаки
Нестандартного ліки або ж тактики лікування лістеріозу не розроблено. До моменту появи перших значних симптомів інфекції призначаються протимікробні засоби з ряду тетрациклінів:
- біоміцин;
- стрептоміцин;
- тераміцин.
Поява перших клінічних ознак означає, що прогноз несприятливий. Крім введення антибіотиків хворий лістеріозом собаці вводять фізрозчини і препарати для підтримування життєвих сил. Собаці обов’язково наказують правильний догляд і дієту. Господареві слід ізолювати хвору тварину від інших вихованців в будинку.
З метою попередження інфікування вихованця лістеріозом, дозволяється введення живої вакцини з штаму ауф. Можливе введення сухої вакцини.
Собакам, які отримують справжню їжу, важливо ретельно підбирати їжу. Купуючи на ринку м’ясо з забою, потрібно перевіряти всі сертифікати, так як найбільше схильні до лістеріозу великий і маленький рогата худоба. Хворих на лістеріоз корів з неблагополучних господарств забивають, а туші направляють на технічну переробку.
У побутових умовах необхідно постійно проводити дезінфекцію житла. Через те що, що переносниками лістеріозу є в тому числі іксодові кліщі, обов’язкова частина попередження – протипаразитарна обробка.
Важливо стежити за тим, щоб тварина не підбирало сміття з землі, гуляло біля сміттєвих баків або ж активно спілкувалося з бездомними родичами.
У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.