1 Травня в Казахстані: яке свято відзначається

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

Сучасний Казахстан став рідним домом для представників різних націй і народностей. Усі етноси мирно живуть на одній землі, а країна стала прикладом мудрого вирішення національного питання. Яскравим вираженням спільності казахстанців стало заснування Дня єдності народу Казахстану, який країна відзначає 1 травня.

Що демонструє День єдності народу Казахстану

Яке свято 1 травня в Казахстані? Цього дня казахстанці відзначають День єдності народу Казахстану. Свято було засновано 18 жовтня 1995 року, а широко відзначають його з 1996 року. У Законі РК «Про свята» воно має статус державного, отже, це вихідний день у країні.

Витоком появи такого свята стали особливості та зміни національного складу населення країни. До ХХ століття титульна нація — казахи — переважали в цій структурі, але останнє століття суттєво змінило ситуацію, на що вплинули такі історичні процеси:

  • Переселення селян на початку століття з центральних російських губерній на вільні казахські землі.
  • Колективізація в СРСР і голод 1930-х років скоротили чисельність корінного населення.
  • У те ж і наступне десятиліття до Казахстану були переселені мільйони громадян інших республік: поляки, українці, литовці, поволзькі німці, кавказькі народності та представники інших національностей.
  • На освоєння цілини в 1950-ті роки хлинула ще одна хвиля переселенців з усього СРСР.

У результаті чисельність казахів у Казахстані опинилася в меншості (в окремі роки вона не перевищувала 30%). Ситуація змінилася з розпадом СРСР. Відділення республік і набуття ними статусу суверенних держав поклало початок відтоку європейських народностей. На збільшенні чисельності корінного населення позначилася і висока народжуваність. Зараз казахи знову стали основною етнічною групою в РК.

Не всі народності, які опинилися в Казахстані, покинули його, для багатьох він став рідною домівкою. Для чого потрібен День єдності в Казахстані? Це свято патріотизму і відданості Казахстану. Всі групи інших етносів, які проживають у країні, отримали можливість зберігати свої національні традиції, культуру, самобутність, що стало основоположним для розвитку кожного народу.

Вдячність переселенців до Казахстану, який став для них домівкою, вилилася у відданість і любов до нової батьківщини. День єдності народу Казахстану виражає це ставлення, служить подальшій згуртованості всіх етносів, спільному проживанню в дружбі та злагоді. Мудре вирішення національного питання допомогло уникнути важких міжнаціональних конфліктів, у країні склалися конструктивні міжетнічні відносини.

Особливості та традиції нового свята

У радянські часи 1 травня в пам’ять про боротьбу робітників за свої права відзначали як Міжнародний день солідарності трудящих, присвячували вшануванню всіх трудящих. Чому 1 травня називають Днем єдності? У незалежному Казахстані свято солідарності трудящих набуло нового значення. Воно стало відображати історичну особливість країни — її багатонаціональний склад, орієнтацію на мирне співіснування і розвиток різних націй і народностей, що населяють країну.

У РК 1995 року створено унікальну організацію, що не має аналогів у світі, Асамблею народу Казахстану, яку очолює президент країни. Вона виконує найважливішу роль у формуванні моделі всеказахстанської єдності, забезпечує стабільність у суспільстві, реалізуючи державну політику в національному питанні.

Асамблея народу Казахстану координує роботу всіх структур у сфері міжетнічних відносин, насамперед розвиток безлічі етнокультурних об’єднань у всіх регіонах країни. Такі культурні центри стають головними організаторами урочистих заходів до Дня єдності народу Казахстану в усіх містах і населених пунктах країни.

Як відзначають 1 Травня в Казахстані? Підготовка до свята починається заздалегідь — населення кожного міста або аулу упорядковує місце свого проживання. Казахстанці очищають дороги і тротуари, парки і двори після зими, білять дерева і бордюри, надаючи вулицям святкового вигляду. Саме свято знайшло свої особливі традиції:

  • Ранок 1 травня починається з офіційного привітання Президента РК із загальнонародним святом.
  • Продовжує урочистості святковий концерт зірок і творчих колективів, у якому беруть участь таланти з усієї країни.
  • Весь день тривають масові народні гуляння, відбуваються святкові ярмарки, для дітей працюють ігрові майданчики, проводять конкурси, паради.
  • Культурні центри різних етносів проводять виставки, конкурси, фестивалі, відкривають свої національні міні-музеї. Це знайомить інших людей з їхньою культурою, звичаями, традиціями.

Що можна зробити на 1 Травня? Кожен житель країни може брати участь у концертах і конкурсах, спортивних змаганнях, легкоатлетичних пробігах. Для молоді проводять дискотеки.

Улюблене весняне свято наповнене глибоким змістом. Яскраво виражене його громадянське звучання в ідеях дружби і взаєморозуміння різних етносів, що складають єдиний народ. Всі казахстанці зустрічають його весело і радісно.

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

You may also like

Как правильно использовать пушер

Фільми, від яких не можна відірватися: кіноподорож

Лучшие топ 20 турецких сериалов — по мнению зрителей

Отпразднуйте День святого Валентина в 10 самых романтичных отелях Вермонта

Прикмети на Трійцю, що можна і не можна робити в це свято

Свято Івана Купала: прикмети та традиції

Позначки:, , , , ,
close