Цитати Конфуція: мудрі висловлювання філософа

Ім’я Конфуція відоме практично кожному. Філософ, мислитель і радник правителів багато подорожував Китаєм, вивчав стародавні знання і ділився з оточуючими життєвою мудрістю. Світогляд Конфуція будувався на питаннях моралі та справедливості, а його висловлювання не втратили актуальності навіть через 2000 років.

Що говорив Конфуцій про життя?

Філософ не мислив життя без любові. Доказом тому можуть послужити такі слова Конфуція: «Любов — це початок і кінець нашого існування. Без любові немає життя, тому що любов є те, перед чим схиляється мудра людина». Кожна фраза мудреця розкриває його бачення життя людини, її ставлення до себе і навколишнього світу.

Живи так, як хочеш ти, а не як очікують від тебе інші. Не важливо виправдаєш ти їхні очікування чи ні, помирати ти будеш без них. І свої перемоги здобудеш сам!

Коли тобі погано — прислухайся до природи. Тиша світу заспокоює краще, ніж мільйони непотрібних слів.

Нервово думаючи про майбутнє, люди забувають про сьогодення, тож не живуть ні в сьогоденні, ні заради майбутнього. Вони живуть так, ніби ніколи не помруть, а коли помирають, розуміють, що ніколи й не жили.

Насправді, життя просте, але ми наполегливо його ускладнюємо.

Три речі ніколи не повертаються назад: час, слово, можливість. Тож не втрачай часу, обирай слова, не втрачай можливості.

Небо і земля розділені, але вони роблять одну справу.

У гонитві за щастям іноді потрібно просто зупинитися і бути щасливим.

Щастя — це коли тебе розуміють, велике щастя — це коли тебе люблять, справжнє щастя — це коли любиш ти.

Краса є в усьому, але не всім дано це бачити.

Як ми можемо знати, що таке смерть, коли ми не знаємо ще, що таке життя?

Не важливо, з якою швидкістю ти рухаєшся до своєї мети, головне — не зупинятися.

Не пізнавши долі, не можна стати благородним чоловіком. Не пізнавши належного, не можна знайти опору в житті. Не навчившись розуміти істинний сенс слів, не можна знати людей.

Якщо ти ненавидиш — значить тебе перемогли.

Конфуцій ділився своїми думками про життя і бажання побудувати високоморальне і гармонійне суспільство. Завдяки простоті висловлювань та ідей, зібраних пізніше в трактат «Міркування і бесіди», його вчення знайшло широкий відгук у людей і було прийнято як ідеологічну норму.

Цитати Конфуція про людину

Автор книги «Канони Конфуція в притчах» Лю Фаньцзи стверджує, що Конфуцій став справжнім символом Китаю. Багато в чому це сталося завдяки життєвій мудрості філософа, його моральності, життєвим принципам і поглядам на взаємини людей.

Які є цитати Конфуція про людину? Філософ висловлював безліч ідей про людей і стосунки між ними. Ось що мудрець сказав про найвище досягнення в людських стосунках: «Поважати всяку людину, як саму себе, і чинити з нею, як ми бажаємо, щоб із нами чинили, — вище цього немає нічого». Його мудрі фрази — постулати для людини на шляху вдосконалення себе.

Досконала людина все шукає в собі, нікчемна — в інших.

Дорогоцінний камінь не можна відполірувати без тертя. Також і людина не може стати успішною без достатньої кількості важких спроб.

Гідна людина не йде слідами інших людей. Оцінюючи мирські справи, шляхетний чоловік нічого не відкидає і не схвалює, а все міряє справедливістю.

До молодих людей не можна ставитися зверхньо. Дуже може бути, що, подорослішавши, вони стануть видатними чоловіками. Тільки той, хто нічого не досяг, доживши до сорока чи п’ятдесяти років, не заслуговує на повагу.

Як можна мати справу з людиною, якій не можна довіряти? Якщо у возі немає осі, як можна в ньому їздити?

Не поговорити з людиною, яка гідна розмови, означає втратити людину. А говорити з людиною, яка розмови не варта, означає втрачати слова. Мудрий не втрачає ні людей, ні слів.

Людина розширює шлях, а не шлях розширює людину.

При зустрічі з гідною людиною думай про те, як зрівнятися з нею. Зустрічаючись із низькою людиною, придивляйся до самого себе і сам себе суди.

Людина, яка зробила помилку і не виправила її, зробила ще одну помилку.

Не засмучуюся, якщо люди мене не розуміють, засмучуюся, якщо я не розумію людей.

Спостерігайте за поведінкою людини, вникайте в причини її вчинків, придивляйтеся до неї в години її дозвілля. Чи залишиться вона тоді для вас загадкою?

Конфуцій вважав, що кожна людина має поводитися гідно. Сказані філософом слова допоможуть розібратися в собі, знайти гармонію і душевну рівновагу.

Які є цитати Конфуція про навчання?

У книзі «Конфуцій. Образ мысли и смысл жизни через века» Леонід Трапезников наводить такі слова філософа про отримання знань: «Якщо учень не сперечається зі своїм учителем, значить він згоден з ним, і не просто згоден, а його думки прийнятні для нього, і тут суперечка не потрібна. Сперечаються тоді, коли не згодні з ним, або маєш своє особливе судження на те, про що тебе вчить учитель». Існує й низка інших висловлювань Конфуція про навчання.

Три шляхи ведуть до знання: шлях роздумів — це шлях найблагородніший, шлях наслідування — це шлях найлегший і шлях досвіду — це шлях найгіркіший.

Вчіться так, немов ви постійно відчуваєте брак своїх знань, і так, немов ви постійно боїтеся розгубити свої знання.

Справжнє знання — це знати ступінь свого невігластва.

Вчення без роздумів марне, але й роздуми без вчення небезпечні.

Той, хто вчиться не розмірковуючи, впаде в оману. Той, хто розмірковує, не бажаючи вчитися, опиниться в скруті.

У давнину люди вчилися для того, щоб удосконалювати себе. Нині вчаться для того, щоб здивувати інших.

Блаженний той, хто нічого не знає: він не ризикує бути незрозумілим.

Тільки наймудріші і найдурніші не піддаються навчанню.

Шанобливість без знання належного перетворюється на самокатування. Обережність без знання належного перетворюється на боягузтво. Хоробрість без знання належного перетворюється на нерозсудливість. Прямодушність без знання належного перетворюється на грубість.

Додай до старанного вчення помірну дію ритуалу, і ти не зіб’єшся зі шляху.

Давай настанови тільки тому, хто шукає знань, виявивши своє невігластво. Надавай допомогу тільки тому, хто не вміє виразно висловити свої заповітні думи. Навчай тільки того, хто здатний, дізнавшись про один кут квадрата, уявити собі інші три.

Конфуцій вважав знання найціннішим багатством людини. Філософ був упевнений, що вчитися потрібно завжди і за будь-якої можливості.

Висловлювання Конфуція про життя, моральність, характер людини на сотні років стало ідеологічною нормою для жителів Китаю. Уроки і думки філософа прості для розуміння і близькі кожному. І сьогодні вони надихають людей на всіх континентах жити чесно, не забувати про моральність і завжди чинити правильно.

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

Позначки:, , , , ,
close