Як скласти генеалогічне древо сім’ї самостійно

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

Генеалогічне древо — це список людей, які пов’язані кровними узами. Його складають, щоб дізнатися про свій рід і щоб залишити таку пам’ять нащадкам. Як дізнатися про своє коріння та скласти генеалогічне древо, що стане цінним документом родинного архіву, пояснили автори книжок Максим і Олександр Андрєєви та Поліна Бусигіна.

Що таке генеалогічне дерево і яких видів воно буває

Генеалогічне дерево — це схематичний опис родинних зв’язків у вигляді символічного дерева. У книжці «Створи свій родовід» автори Максим та Олександр Андрєєви розповідають, що здавна рід людини асоціювався з деревом, яке росте. У зображенні роду стовбур — це засновники родинної династії, а гілки та листя — нащадки.

Але дерево лише один зі способів графічно представити схему родинних зв’язків. Складаючи його, кожен автор виходить із власних завдань і вподобань, тому використовує різні методи зображення генеалогії родини. У Європі Середніх віків генеалогічні дерева родин були пофарбовані у відмітні кольори. Так, імена заміжніх жінок вписували на ліловому тлі, а імена чоловіків, які не мали дітей, писали на червоному.

Можна зустріти й поділ родинних дерев за гендерною ознакою — на чоловічі та змішані. У першому випадку до древа включали тільки предків по чоловічій лінії (від батька до сина) та їхніх дружин, у змішаних — усіх прямих предків.

У книжці «Генеалогія: як відтворити історію вашої сім’ї» її авторка Поліна Бусигіна пише, що спочатку замість портретів на генеалогічному дереві зображували герби родин. Вони давали змогу швидко відстежити родинні зв’язки та продемонструвати, хто кому наскільки прямий нащадок і предок.

Древо можна оформити у формі таблиць:

 • Горизонтальна таблиця. Інформація розташовується зліва направо за старшинством. Першим розташовується найстарший представник роду, а далі його нащадки.
 • Кругова таблиця. Укладач древа розташовується по центру, а навколо нього формуються кола, в які вписуються предки по батьку і по матері.
 • Поколінний розпис. Спорідненість відображається у вигляді пронумерованого списку всіх членів роду, а інформація про кожного з них починається з нового рядка. Вільний простір на аркуші використовують для доповнення поколінного розпису біографічними даними.

Під час складання родоводів древ розрізняють два основні види — висхідні (прямі) та низхідні (зворотні).

Висхідне генеалогічне древо бере початок від наймолодшого на момент складання древа представника сім’ї. Від нього вгору спрямовуються гілки, що вказують на батьків. Від кожного з них знову розвиваються нові гілки, які ведуть до їхніх батьків і так далі. Найстарший представник роду відображається на вершині дерева. Через таку схему зображення родинних зв’язків дерево й отримало назву «висхідне».

Формуючи генеалогічне дерево за висхідною, вказують тільки прямих предків, не вносячи даних про братів і сестер, навіть у разі, якщо вони є або були. Це вважають головним недоліком висхідного дерева, оскільки воно не дає повного уявлення про весь рід.

Схему низхідного дерева будують від предків до нащадків. Щоб його скласти, необхідна серйозна пошукова робота і наявність інформації про багатьох родичів із кількох поколінь. У низхідному дереві предків розміщують угорі, від них униз по дереву покоління за поколінням розташовують нащадків. Наймолодші представники роду виходять внизу біля коріння.

Перевагою цієї схеми складання родинного дерева стало те, що перераховуються всі відомі нащадки, а не тільки прабатьки. Використовуючи висхідну схему побудови генеалогічного дерева, можна зобразити рід у всій його повноті. Наприклад, генеалогічне древо китайського мислителя Конфуція вважається найбільш розгалуженим. Оригінальні списки, що складаються з імен усіх його нащадків, а їх понад 2 млн осіб, становлять 43 тис. сторінок.

Як скласти власне генеалогічне древо

Родове дерево можна створити самостійно. Для цього проведіть системне дослідження історії роду, зберіть дані та фотографії, систематизуйте. Ось як виконати це завдання:

 1. Зберіть максимум інформації. Почніть з опитування родичів про членів родини. Складіть коло запитань, які потрібні для складання генеалогічного древа: де й коли народилися родичі, де навчалися чи працювали, чи перебували у шлюбі, хто був чоловіком, чи були діти, скільки їх і який вік. Якщо родичів уже немає в живих, коли і де вони померли, де поховані.
 2. Вивчіть сімейні фото. Подивіться старовинні фотоальбоми разом з іншими членами вашої сім’ї, запитайте як звуть людей, зображених на знімках, випишіть їхні імена. Відсортуйте фото, які потрібні в оформленні родинного древа.
 3. Попрацюйте із сімейним архівом. Вивчіть старі сімейні документи, які збереглися: дипломи, копії трудових книжок або свідоцтв про шлюб, народження чи смерть.
 4. Зверніться до міських або обласних архівів. У них зможете отримати дані про найближчих родичів у межах кількох десятиліть. Після опрацювання запиту родичі отримають свідоцтво про народження та шлюб батьків, бабусь і дідусів, просуваючись углиб роду. Звертаючись до архіву, необхідно врахувати, де проживав предок і вказати часові рамки запитуваної інформації.
 5. Використовувати як одне з джерел інтернет. Крім особистої інформації, в архівах можна знайти публікації ЗМІ про важливі події, що відбувалися в краї, де жили предки, рідкісні фотографії, списки жертв політичних репресій та інформацію у військових документах 1941-1945 рр., якщо до цих подій предки мали відношення.
 6. Зробіть запити про народження, смерть, одруження родичів до органів РАЦСу. З цією метою також можна скористатися офіційним інтернет-порталом egov.kz . Подавши необхідний пакет документів і підтвердивши свою спорідненість, можна отримати довідки про народження, укладення шлюбу (подружжя), розірвання шлюбу (подружжя), зміну прізвища, імені, по батькові, смерть і про шлюбну правоздатність предків.
 7. Систематизуйте отриману інформацію. Створіть на аркуші паперу схему дерева, зафіксуйте ключові імена та родинні зв’язки між людьми.
 8. Оформіть генеалогічне древо: роздрукуйте готовий шаблон і вклейте в нього фото, доповнивши написами, або оцифруйте фото, опрацюйте їх у графічному редакторі та створіть панно.

Роздруковане й оформлене в раму генеалогічне древо стане подарунком до пам’ятних і ювілейних сімейних дат.

Вивчаючи родовід можна дізнатися все про предків, родичів, ступінь спорідненості. Це додаткова можливість вивчити родові хронічні та спадкові захворювання, що навіть може врятувати життя. Завдяки схемі зможете відтворити історію своєї сім’ї, зберегти її культуру, традицію та сімейні цінності.

Пошук і збір даних про нащадків — трудомістка справа. Вивчаючи кожне покоління родичів, значно розширите знання про свій рід. Складання генеалогічного древа — це можливість розповісти молодшому поколінню сім’ї про предків, прищепити любов до роду і зберегти історію досягнень династії.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

You may also like

Как правильно использовать пушер

Фільми, від яких не можна відірватися: кіноподорож

Лучшие топ 20 турецких сериалов — по мнению зрителей

«Клинок, що розсікає демонів»: персонажі аніме

Коли закінчується Ураза (Ораза) в Казахстані у 2022 році

Конкурси на Новий рік 2023 для дорослих

Позначки:, , , , , ,
close