Біографія Симонова: життя і творчість письменника

Хто такий Костянтин Симонов? Це відомий письменник, журналіст, сценарист, драматург і громадський діяч. Одна з ключових фігур радянської літератури.

Дитинство та юність письменника

Костянтин Симонов — це письменницький псевдонім. Справжнє ім’я — Кирило Симонов. Він народився 28 листопада далекого 1915 року.

Це був складний час. Дитинство маленького Симонова проходило на тлі воєн, повстань і революцій. А дорослому Симонову судилося зануритися в лиха Великої Вітчизняної війни. Усе XX століття стало для письменника величезною «кривавою» книгою, в яку він вписав свою історію.

Дитинство письменника складно назвати легким:

  • Народився і виріс Кирило в Петрограді, у дворянській родині. Михайло Симонов, його батько, був офіцером царської армії. Мама, Олександра Оболенська, належала до відомого княжого роду.
  • Батько майбутнього письменника зник ще на початку Громадянської війни в Росії. Син ніколи більше його не бачив.
  • Через деякий час у Рязані мама зустріла військового Олександра Іванішева і вийшла за нього заміж. Він замінив хлопчикові батька.
  • Мама була домогосподаркою, а вітчим працював викладачем у Рязанській піхотній школі. Родині доводилося жити в роз’їздах. Дитинство майбутнього письменника проходило у командирських гуртожитках і військових містечках.

Хлопчик сильно гаркавив і в нього погано виходило вимовляти своє ім’я. Тому він почав представлятися Костянтином. Мамі нове ім’я припало не до душі, вона продовжувала називати його Кирюшею. Але ім’я Костянтин так міцно закріпилося за сином, що дуже скоро весь світ дізнався про нього саме як про Костянтина Симонова.

Майбутній письменник закінчив семирічку і захопився ідеями соціалізму. Тоді він вирішив, що його покликання — робота на заводі. Костянтин вступив до ФЗУ за спеціальністю токаря по металу.

Незабаром він влаштувався працювати на Саратовський завод, а потім на Московський. Паралельно з цим вступив до Літературного інституту ім. Горького. Горького. Після став аспірантом Московського інституту філософії ім. Чернишевського. Чернишевського, де залишився працювати.

Війна в житті письменника

Костянтин Симонов дорослішав і розумів, що його майбутнє в літературі. У 1939 році письменника призвали в армію як військового кореспондента. Він поїхав у Халхін-Гол висвітлювати військовий конфлікт із Японією.

Після повернення додому Костянтин вступив до РСЧА як військовий кореспондент. Почав співпрацювати з такими відомими газетами, як «Красная звезда» і «Известия».

Військовим кореспондентом він пройшов усю Велику Вітчизняну війну. Цей період назавжди закарбувався в пам’яті письменника і залишив величезний слід у його творчості. За свій героїзм Симонов отримав безліч медалей і нагород. Він починав як старший комісар батальйону, а пішов у запас полковником.

Особисте життя

Муза кохання супроводжувала Костянтина протягом усього життя. Однак жодна жінка так і не змогла залишитися єдиною в серці письменника. У Симонова було кілька шлюбів, і в кожному з них письменник черпав натхнення для творчості:

  • Його першою дружиною стала письменниця Наталя Гінзбург. Вона була майбутнім критиком, а він письменником-початківцем. Це було кохання з першого погляду, але на зміну закоханості прийшли сірі будні. Двом творчим особистостям не вдалося знайти компроміс. Їхній шлюб розпався.
  • Вдруге Симонов одружився з Євгенією Ласкіною. Вона була літературним редактором. Здавалося б, ідеальний творчий союз — письменник і редактор. У 1939 році на світ з’являється їхній син Олексій. Проте вже через рік письменник захопився актрисою Валентиною Сєровою і пішов із сім’ї.

Роман із талановитою актрисою став, мабуть, найяскравішим і найтрагічнішим у житті Костянтина. Валентина приймала залицяння письменника, але не була готова до серйозних стосунків. Сліпо закоханий Симонов був готовий чекати.

Усе змінила війна. Костянтин поїхав на фронт, звідки часто писав Валентині. А коли повернувся, вони одружилися. Подружжя недовго жило щасливо. Актриса не впоралася зі своїми душевними переживаннями і почала спиватися на очах у чоловіка.

У 1950 році в союзі, що розпадався на очах, народилася дочка Марія. Валентина продовжувала втрачати ролі. Симонов пішов від неї до іншої жінки 1956-го.

Останньою дружиною Симонова стала мистецтвознавець Лариса Жадова. У неї був сильний характер і добра душа. У них народилася одна спільна дитина, дочка Олександра. Подружжя прожило разом понад двадцять років, аж до смерті письменника від раку легенів 1979 року.

Творчий шлях Костянтина Симонова

Про Костянтина Симонова можна сказати словами його ж героя: «Все життя любив він малювати війну». Тільки трохи змінити ці рядки: «Все життя він малював війну і любов». Саме ці дві теми червоною лінією проходять через усю творчість Симонова.

Які твори написав Костянтин Симонов? У письменника був рідкісний дар. Йому однаково чудово вдавалися вірші, п’єси та поеми, оповідання, повісті та романи. Серед найвідоміших робіт варто відзначити вірш «Чекай на мене» і роман «Живі та мертві».

Чим відомий Костянтин Симонов? Незважаючи на численні таланти і велику кількість сфер діяльності, Симонов залишився в історії насамперед великим поетом і прозаїком, автором рядків «Жди меня, и я вернусь».

Творчий шлях Костянтина почався, коли він був студентом. У журналах «Октябрь» і «Молодая гвардия» були опубліковані його перші вірші 1936 року.

Роки війни залишили сильний відбиток у пам’яті письменника. У той період він створив безліч ліричних віршів:

«Занадто важко писати з такої оглушливої дали.

Мати прийде і побачить конвертів клаптики:

«Чи все є в нього, чи все зимове дали?» —

І, на щастя твоє, забуде окуляри.»

Вірші об’єднано у дві книжки:

  • «Зі щоденника»;
  • «З тобою і без тебе».

Друга книжка присвячена Валентині Сєровій. Дістати цю збірку було практично неможливо. Вірші переписували вручну, відправляли на фронт і вчили напам’ять, щоб не загубити. У жодного поета того часу не було такого грандіозного успіху, як у Симонова після виходу цієї збірки.

Безсмертним віршем зі збірки став «Жди меня». Він немов просякнутий надією на те, що кохана дочекається письменника з війни:

«Жди меня, и я вернусь,

Всім смертям на зло.

Хто не чекав мене, той нехай

Скаже: — Пощастило».

Письменник часто присвячував вірші своїм дружинам. Наприклад, першій дружині він присвятив поему «П’ять сторінок». Написав він цей твір, уже будучи одруженим вдруге. У ньому відчувається туга і переживання від розриву:

«Що ж таке сталося,

що більше не можемо ми разом?

Де не так ми сказали,

ступили не так і пішли,

І о котрій годині,

на якому тричі проклятому місці

Ми помилилися з тобою

і поправити вже не змогли?»

1952 року світ побачив перший роман Симонова «Товариші по зброї». У 1959-му написаний найвідоміший роман «Живі і мертві», що став згодом трилогією. У цьому творі письменник відобразив переживання війни: «Він думав про свою бригаду і ні про що інше, тому що нічого іншого в нього не було». Режисер Олександр Столлер зняв фільм за романом з однойменною назвою.

Симонов писав про вічне — про війну і любов. Його твори безсмертні, як і ці теми. Він є символом своєї епохи. Голосом людей, які щосили хотіли жити і любити, навіть під час війни.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:, , , , ,
close