Інсульт у собаки

Судинні ураження в головному мозку у собак діагностуються дуже рідко, ніж у людини. Однак при цьому інсульти у собак призводять до подібних же серйозних ускладнень в роботі організму тварини, як і у людини.

Небезпека інсульту у домашнього вихованця полягає в тому, що початкові ознаки патологічного процесу володар може легко пропустити. Необхідно розуміти, як вимальовується інсульт у собак, як надати першу допомогу тварині і які заходи попередження потрібно робити щоб не було розвитку ураження судин в головному мозку.

Інсульт собою являє серйозне патологічний стан, що є невідкладним. Проблеми з судинами в головному мозку, різко погано позначаються на роботі всього організму, викликаючи небезпечні розлади неврологічного плану, іноді не сумісні з нормальною життєдіяльністю.

У ветеринарії, також як і в людській медицині, є правило, за яким допомога, надана при інсульті в перші 2-3 години після розвитку стану, має хороший вплив, і прогноз з більшою часткою ймовірності буде сприятливим.

Причини розвитку хвороби і види

Інсульт у собак (апоплексія) – собою являє гостре порушення кровообігу в головному мозку. Є 2 ключових форми захворювання – ішемічна і геморагічна.

Ішемічна форма інсульту з’являється при закупорці судин в мозку з’явилися тромбом. Доведено, що при цій формі апоплексії, прогнози на одужання набагато оптимістичніше. Але все може залежати від місця розташування тромбу і його розмірів.

В результаті того, що просвіт судин головного мозку перекривається, кров припиняє нормально циркулювати і насичувати киснем клітини мозку. Це призводить до розвитку гіпоксії.

Друга форма-геморагічна, вважається істинною апоплексією. Це крововилив в мозок при розриві судини. Що вийшла за межі пошкодженого судини кров, утворює гематому, що здавлює тканинні структури головного мозку, викликаючи серйозні порушення в трофіці тканин.

Геморагічний інсульт призводить до розвитку повних або часткових паралічів і парезів у собак. Дуже часто у ветеринарії власне ця форма апоплексії в головному мозку, призводить до загибелі тварини.

Зниження нормального кровопостачання тканин (ішемія) в головному мозку, провокується утворенням емболом. Тромб може з’явитися в будь-якому органі, однак при відриві мігрує по загальному кровотоку, потрапляючи в головний мозок, викликаючи небезпечні, важливі наслідки.

Крім великих апоплексій в головному мозку у собак, діагностуються і мікроінсульти. Стан це з’являється як попереднє великого інсульту.

Небезпека мікроінсульту полягає в тому, що симптоми розвитку патології залишаються непоміченими для власника. Визначати мікроінсульт може виключно ветеринарний фахівець. Буває, що розрив капіляра відбувається не в украй важливих частинах головного мозку, але від цього небезпека мікроінсульту не ставати менше.

З’являється інсульт частіше у великих собак, ніж у дрібних порід. Схильні до інсульту тварини у віці старше 6 років, вихованці з великою вагою і ожирінням, а ще собаки, у яких породна схильність до великого ступеня агресії.

Виділяють наступний ряд причин, які можуть спровокувати інсульт у собаки:

 • похилий вік;
 • дуже високий артеріальний тиск;
 • хронічні або гострі захворювання м’язи серця і судин;
 • захворювання ендокринної системи і гормональні збої;
 • атеросклероз;
 • порушення в роботі печінки і нирок;
 • різні ступені ожиріння;
 • захворювання аутоімунного характеру;
 • придбані або ж вроджені аномалії розвитку судин;
 • небезпечні гельмінтози (деякі черви здатні паразитувати в тканинах головного мозку);
 • шокові і стану стресу;
 • інтоксикації з великим ступенем ураження;
 • злоякісні і доброякісні пухлинні процеси в тканинах головного мозку;
 • серйозні удари і травми черепа.

При постановці діагнозу не завжди можливо виявити реальну причину розвитку апоплексії. У подібному випадку інсульт називають ідіопатичним. Прогноз обачний або ж несприятливий, через те, що напад з більшою часткою ймовірності трапиться знову, буде важче переноситися тваринам і призводить до смертельного результату.

Терапія всіх видів інсульту полягає в правильному підході. Призначаються сильнодіючі препарати, що відновлюють кровообіг в тканинах мозку, а ще ліки для купірування основної симптоматики інсульту.

Початкові ознаки інсульту у собаки

Ознаки інсульту у собаки, дуже часто може виявити тільки професійний ветеринарний фахівець. Це пов’язують з характерними особливостями ураження головного мозку. Інсульт у собак за ознаками, нагадує апоплексію у людини.

Основними симптомами інсульту вважаються:

 • вивалювання мови і провисання щік;
 • деформація контурів морди;
 • опускання нижньої повіки на одному оці;
 • зміна розмірів зіниці в одному оці з боку зони ураження.

Перші симптоми інсульту у собаки відрізняються проблемами із зором у тварини. Воно починає погано орієнтуватися в навколишньому просторі. Вихованець може почати виконувати кругові рухи або ж переміщатися боком, що нехарактерно для собак.

До перших ознак інсульту ставитися відмова від їжі і води (в результаті ураження головного мозку, тварина не може контролювати м’язи порожнини рота). Також виникає гіперсалівація, тварина не ковтає слину і не може контролювати процес.

Згодом, симптоми інсульту у собаки збільшуються. Вихованець може несподівано почати подволаківать тазові кінцівки коли будете йти, в особливо небезпечних випадках розвивається параліч (повна втрата можливості рухати лапами). Млявість і пригнічений стан, можуть замінюватися нападами агресії.

Залежно від зони і ступеня ураження, інсульт у собаки вимальовується відсутністю контролю за актами дефекації і сечовипускання, виникненням судомних явищ і втратою свідомості.

При відсутності своєчасної допомоги, розвивається коматозний стан, що відрізняється заскленим поглядом і нерухомістю. Собака не впізнає власного господаря або інших членів сім’ї.

Мікроінсульти у собак не мають настільки виражених симптомів, але приносять не менше шкоди для організму тварини. При розвитку мікроінсульту, вихованець відмовляється від їжі і пиття, не хоче виходити на прогулянку. Також відсутня реакція на заклики власника.

Узнайте про остальные симптомах сердечной болезни у собак>>>

Перша допомога

Якщо у собаки інсульт, займатися лікуванням в побутових умовах не рекомендується. Це не тільки не ефективно, але і буде причиною смертельного результату вихованця.

Помітивши у власної собаки початкові ознаки апоплексії в головному мозку, володар як правило надає допомогу до відвідування ветеринарної клініки. Перша допомога полягає в наступних пунктах:

 1. Перш за все, зняти з тварини намордник і нашийник (якщо є наявність).
 2. Акуратно спробувати укласти тварина на бік так, щоб голова розташовувалася на маленькому узвишші. Це потрібно для того, щоб при появі нудоти і блювоти, собака не захлинулася вивергається вмістом шлунка.
 3. Якщо блювота вже трапилася, потрібно очистити порожнину рота від залишків блювотних мас, застосовуючи чисті рушники.
 4. Максимально спробувати заспокоїти тварину, ласкаво і тихо розмовляючи з ним, злегка погладжуючи.
 5. Накапати в рот від 5 до 15 крапель заспокійливого розчину пустирника або валеріани, заздалегідь розведених в малій кількості води. Вливають заспокійливе плавно, прагнучи щоб рідина не потрапила в респіраторний тракт і не викликала задуху.

Заборонено давати вихованцеві з ознаками інсульту ліки у вигляді таблеток або вводити ін’єкції. Тим більше, якщо це препарати, які призначені для людини, через те що, що багато хто з них можуть привести до небезпечних наслідків, аж до загибелі вихованця.

Прикладати холодні компреси або лід до голови тварини, також не рекомендується. Це призводить до спазму судин, посилюючи стан хворої собаки.

Діагностика та лікування інсульту

Поставити точний діагноз здатний ветлікар широкої спеціалізації. Проводитися неврологічний огляд, а ще призначаються деякі лабораторні аналізи (загальний і хімічний аналізи крові).

Потрібно проведення ультразвукового дослідження органів, розташованих в порожнині живота і рентгенографічного дослідження легеневих структур.

Підозрюючи у хворої собаки синдром Іценко-Кушинга (симптоми патології схожі з інсультом), проводитися ряд спеціалізованих тестів. Останній діагноз встановлюють на підставі отриманих даних від магнітно-резонансної або комп’ютерної томографії.

Якщо існує можливість, ветеринар проводить забір ліквору (спинномозкової рідини), для отримання додаткових даних. Також можливе призначення електроенцефалографії.

Залежно від того, яку ділянку головного мозку був зачеплений, яке загальний стан пацієнта, буде складатися прогноз. Самими небезпечними, складно піддаються лікуванню, є апоплексії в головному мозку, спровоковані сепсисом, отруєнням зоокумаринами і важкими черепно-мозковими травмами. Швидше за все тварина гине.

Лікування в побутових умовах такого важкого стану як інсульт у собаки, не можливо. Тільки в результаті проведення всіх відповідних заходів, при поліпшенні стану тварини, його виписують і продовжують лікувати в домашніх умовах.

Після постановки діагнозу, ветеринар призначає спеціалізовані медикаментозні засоби, що допомагають відновленню нормального кровообігу в тканинах головного мозку. Дозування і кратність прийому визначає ветеринар, виходячи з індивідуальних особливостей пацієнта (вік, вага, тяжкість прояву інсульту).

Відновлення собаки після інсульту в себе включає використання медикаментозних препаратів, а ще організацію правильного догляду. Вихованець після перенесеного інсульту не здатний повністю потурбуватися про себе.

Вся увага господаря собаки має бути спрямована на швидке одужання. Важливо стежити, щоб тварина не переохолоджувалася, уникати протягів і холоду. Для ослабленого організму собаки немає нічого гіршого, ніж запалення легенів.

В процесі періоду відновлення, тварині показаний спеціалізований масаж, а також слід регулярно міняти положення тіла. Це потрібно для попередження виникнення пролежнів.

Харчування собаки становить рідка, заздалегідь подрібнена, їжа, висококалорійна і невеликими дозами. Також з метою якнайшвидшого одужання ветеринар може призначити фізіопроцедури. Лікування триває від декількох тижнів до 2-3 місяців.

Інсульт, що стався у молодої собаки — не вирок. Швидше за все при правильному догляді і своєчасному лікування, тварина повністю відновитися.

Після того, як тварина пішла на поправку, в організмі може розвинутися ряд після інсультних складнощів – накульгування, параліч тазових кінцівок, порушення ренію. У більшості випадків, собаки після інсульту не здатні контролювати акт сечовипускання або втрачають слух. Якщо ж тварина у віці, має ряд хронічних хвороб, то прогноз в подібному випадку обачний або несприятливий.

Профілактика інсульту у тварин

З метою попередження розвитку інсультів у собаки, потрібно прийняти ряд важливих заходів. Рекомендується з самого молодого віку організувати для вихованця правильний моціон, який в себе включає активні ігри, але без непотрібних навантажень.

Головне місце в профілактиці розвитку інсультів займає хороше харчування. Відсутність жирної їжі, солодощів та інших заборонених для побутових собак продуктів, вбереже тварину від ожиріння.

Важливо захищати власного улюбленця від самих різних станів стресу, не лякати і не бити. Уникати довгого перебування тварини під відкритими променями сонця.

Не потрібно займатися самолікуванням і при будь-якому прояві нездоров’я собаки, звертатися за допомогою до ветеринарного професіонала. Рекомендується систематично проводити профогляд у ветеринара, здачу лабораторних аналізів, для своєчасного виявлення допустимих патологій в організмі. Це дасть можливість вжити заходів щодо ліквідації хвороб, які можуть спровокувати інсульт у тварини.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:,
close