Атопічний дерматит у собак

Атопія або атопічний дерматит – хронічний вид захворювання, що з’являється в результаті генетичної схильності до продукування великої кількості нестандартних імуноглобулінів Е після контактування з різними алергічними середовищами. В результаті з’являється процес запального характеру-сверблячий дерматоз.

Рецидивуючий прояв свербіння і расчесов на шкірному покриві вихованця – одна з дуже популярних причин звернення господарів собак у ветеринарну клініку. Необхідно виділити, що вперше атопічний дерматит реєструють у собак віком від 6 місяців. Але у певних порід, наприклад шар-пей, хронічне захворювання реєструють у віці 3 місяців. У собак старше 6 років атопічний дерматит не діагностують.

Алергія подібного типу може розвинутися у собак з генетичною схильністю на пилок квітучих рослин, пух тополі, пилових кліщів. Частіше за інших, дерматологічні проблеми з появою свербежу, характерними лущеннями і гіперемією покриву шкіри спостерігаються в результаті невірно обраного корму. Перед тим як починати лікування, ветеринарний фахівець повинен з’ясувати причини і провокуючі фактори, що тягнуть за собою розвиток відповідної імунної реакції.

Причини хвороби

Атопічний дерматит у собак собою являє цілий комплекс ознак, що з’являються на шкірному покриві, включаючи дуже високу чутливість імунної системи в процесі контактування з алергенами (речовинами протеїнового Походження). Причин, що викликають атопічний дерматит дуже багато. Це можуть бути різні алергени рослинного і тваринного походження. Головними причинами розвитку атопічного дерматиту, вважаються:

 1. Зміна місця проживання-проявляється погано на здоров’я собаки. При дуже великій вологості, зміні показників температури зовнішнього середовища, можуть з’являтися різні проблеми на шкірному покриві.
 2. Мікроклімат в приміщенні для житла-алергени в сухому кормі, наявність великої кількості домашнього пилу, реакція на цвітіння домашніх рослин. і шкірні паразити-провокують відповідну реакцію покриву шкіри на подразник.
 3. Захворювання сечостатевої системи і дискінезія жовчовивідних проток;
 4. Реакція на консервативне лікування .

Існує ціла ідея, яка грунтується на тому, що певна кількість алергенів переноситься організмом тварини без наслідків. При підвищенні цієї алергенної навантаження, перевищується порок і розвивається виражена клінічна картина дерматиту. Завдяки цьому, наявність у собаки реакції алергічного типу на корм і шкірних паразитів, в комплексі призводить до перевищення порогу чутливості.

Симптоми атопічного дерматиту у собак

Прояв клінічних ознак захворювання залежить від варіанту алергену, що викликав гіперчутливість організму. Поразка покриву шкіри може бути діагностовано в найрізноманітніших ділянках тіла – лапах, спині, морді і животі. Основні симптоми атопічного дерматиту:

 • гіперемія покриву шкіри і виражене запалення на морді, животі, грудях і кінцівках;
 • дуже висока пігментація шкіри в області поразки;
 • виникнення папул, пустул і фурункулів в результаті приєднання вторинної мікрофлори;
 • сильний свербіж, що турбує собаку, що приводить до расчесам і утворенням ран на шкірі;
 • фарбування вовняного покриву в коричневий колір на місцях ураження.

Шкіра в осередку ураження грубіє, збільшується сухість, з’являються відмінні тріщинки на шкірі і нагноєння. Атопічний дерматит не легко піддається диференціації, так як ознаки схожі на саркоптоз (коростяний кліщ), демодекоз, стригучий лишай.

Діагностика

При зверненні власника до кваліфікованого ветеринарного професіонала, надзвичайно важливо правильно зібрати анамнез. Атопічний дерматит не рахується заразним недугою, тому якщо вихованець живе з іншими тваринами, симптоматика у них не зустрічається. Для постановки точного діагнозу ветеринари застосовують різні методики. Стандартними аналізами для постановки діагнозу атопічний дерматит вважаються:

Зіскрібки з вогнищ запалення для подальшого вивчення під мікроскопом. Це дає можливість відокремити дерматит від саркоптоза або нотоедроза.

 • взяття проби вовни для виявлення уражень грибком;
 • діагностика за допомогою УФ лампи-дає можливість відокремити лишай;
 • взяття мазків з висипань і ранових поверхонь на ураженій ділянці для проведення бактеріального посіву та грибкового аналізу;
 • біопсія шкірних ділянок для докладного вивчення клітин при підозрі на онкологію.

Діагностика атопічного дерматиту не буде повною, якщо немає внутрішньошкірних алергічних тестів. Процедура в себе включає проведення внутрішньошкірних ін’єкцій з різними видами алергенів і оцінкою симптоматики. Цей вид дослідження вважається досить дуже дорогим і проводитися, в основному, для виявлення точної причини алергічні реакції у породистих собак.

Лікування атопічного дерматиту у собак

Господарі собак з діагностованим атопічний дерматит повинні пам’ятати, що захворювання складно лікуватися і не завжди результат буде 100%. Якщо не було виявлено точний алерген, що викликає відповідну реакцію організму, лікування не буде повноцінним. Терапія недуги в себе включає всеосяжний підхід, з використанням самих різних методик. У сучасній ветеринарії застосовують такі методи лікування:

 1. Етіотропний-дає можливість прибрати контактування вихованця з передбачуваним алергенів. Якщо собака активно реагує на сезонне цвітіння, бажано вберегти тварину на цей період від довгого перебування на вулиці.
 2. Симптоматичний-застосування медикаментозних засобів, що ліквідує відчуття незручності у собаки. Лікування передбачає використання глюкокортикостероїдних препаратів, циклоспоринів і нестероїдних антигістамінних засобів. Необхідно не забувати, що дозування лікарських засобів повинна проводиться виключно кваліфікованим лікарем, з урахуванням віку, ваги і породи собаки.
 3. Районне лікування-нанесення на уражені ділянки покриву шкіри спеціалізованих лосьйонів і спреїв, що знімають свербіж і знищують алергени, що розміщуються на шкірі.
 4. Антибіотикотерапія-застосовується при вторинної інфекції.
 5. Елімінаційна і лікувальна дієта-виключає дію алергену на організм вихованця.

Важливу роль в лікуванні атопічного дерматиту у собак займає збільшення імунних сил організму. Імунотерапія повинна проводитися протягом 6 місяців і в себе включає прийом вітамінних і добавок до їжі.

Профілактичні заходи

Профілактика вважається невід’ємною і складовою частиною в запобіганні виникнення атопічного дерматиту. Ключові принципи, якими повинен керуватися володар собаки:

 • правильний раціон харчування, який в себе включає різні харчові та добавки вітамінів;
 • прогулянки на чистому повітрі не менше 2 годин на день;
 • вологе прибирання приміщення (дуже необхідно для собак з алергічною реакцією на домашній пил);
 • миття підлоги за допомогою спеціалізованих гіпоалергенних засобів;
 • виключення контакту з можливим алергеном;
 • постійна обробка собак від бліх і глистів.

Професійні заводчики знають, що атопічний дерматит швидше за все передається у спадок. Тому тварина з подібним хронічним недугою не повинно допускатися до подальшого племінного розведення.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , ,
close