Бартонельоз у кішок

Серед самих різних інфекційних хвороб у домашніх кішок, виділяють бартонельоз, провокується патогенними бактеріальними мікроорганізмами.

Бартонельоз викликає активність грамнегативних бактерій з роду Bartonella henselae . У людській медицині бартонельоз відомий, як лихоманка котячих подряпин.

Як кішка може інфікуватися бартонеллезом

Для багатьох дорослих, клінічно здорових кішок, бартонельоз не представляє особливої небезпеки. Але домашня кішка, яка є носієм інфекції, може захворіти людини. Передача людині бартонельозу відбувається при укусах інфікованих кішок, або ж при подряпинах, нанесених тваринам.

У місці ураження у людини може з’являтися маленька почервоніння і припухлість. Для отримання точного діагнозу, необхідно звертатися в клініку для визначення типу бактерії. Для цієї мети проводяться спеціалізовані тести.

Бартонелли, що викликають бартонельоз, становлять небезпеку, як для тварин, так само і для людини, так як відносяться до зоонозів. Кішка може інфікуватися бартонельозом контактним шляхом, наприклад, при тісному контакті з блошиними екскрементами.

Заражені бактеріями ектопаразити, в ході власної діяльності виділяють фікалії, що прилипають до шкіри і шерсті домашньої тварини. В процесі вилизування власної шерстки, кішка проковтує заражені фекалії бліх і патоген проникає в середину організму.

Цікаво те, що людина, при контакті з блохами або їх фекаліями, не здатний інфікуватися бартонельозом. А ось іксодові кліщі можуть бути джерелом зараження як для кішок, так само і для людей.

При нормальній роботі імунної системи, бартонелли, проникаючі в організм кішки, не викликають відмінних патологічних змін. Іноді може відзначатися збільшення температури тіла, набрякання регіонарних лімфатичних вузлів, болі в м’язах.

Укус людини хворою твариною буде причиною зараження. Ознаки бартонельозу або» лихоманки котячих подряпин » у людей починають виникати через 1-2 тижні після отриманих каліцтв. Описані випадки, коли бартонельоз починав виникати через 8 тижнів після котячих подряпин або укусів.

Характерними ознаками » лихоманки котячих подряпин» для людей, вважаються:

  • припухання місця укусу;
  • збільшення в розмірі регіонарних лімфатичних вузлів;
  • маленьке збільшення температури тіла;
  • головний біль;
  • загальна слабкість і млявість.

Якщо імунна система працює нормально, ознаки бартонельозу у людини проходять самостійно, без складнощів. При цьому особливою неординарною терапії не буде потрібно. Розвиток складнощів у вигляді довгого нездужання, високих температурних показників тіла – привід негайно звернутися за допомогою до лікуючого лікаря. Спеціаліст може призначити курс антибіотиків.

Бартонельоз не рахується смертельним захворюванням, але може нести реальну небезпеку для категорії населення, яка хворіє на СНІД, а ще для тих, хто проходить хіміотерапевтичне лікування.

В основному, хвороба котячих подряпин вимальовується у людей до 21 року. У більш старшого населення, хвороба не здатна викликати значних змін. На місці укусу при інфікуванні бартонеллезом відзначається Червона шишка, що супроводжується набряком і запаленням.

Симптоми бартонельозу у кішок

Братонельоз у кішок, фактично, як і токсполазмоз, протікає без яскраво вираженої клінічної картини.

Зрозуміти, що у улюбленця є цей вид бактерій в організмі, дуже важко. Орієнтовно, говорять про наявність бартонельозу такі ознаки, як тимчасова зміна в розмірах лімфатичних вузлів підщелепних або пахових (така зміна може залишитися непоміченим для власника), немає апетиту і млявість, швидко зникаючі самостійно. Висловити припущення, що у тварини є бартонельоз, можна за наявністю бліх або ж їх присутності раніше.

Ветеринари рекомендують проводити перевірку кішкам з метою виявлення грампозитивних бактерій бартонельозу. Це дасть можливість контролювати різні процеси в організмі, спираючись на наявність інфекції, що протікає в прихованому вигляді. Діагностика може знадобиться наприклад якщо один з мешканців будинку страждає від імунодефіциту або ж проходить хіміотерапію. З метою вберегти себе, потрібно знати чим побільше про захворювання домашніх улюбленців.

Дослідження на бартонельоз в себе включає культивування збудника інфекції з узятих зразків крові. Проходить просунутий тест-полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР), що дозволяє виявити ДНК бактерій. Для цього беруть невеликий зразок уражених тканинних структур з рани. Фахівці відзначають, що лабораторне дослідження для доказу наявності бартонелл в кров’яному руслі не завжди дає хороші результати. Це пов’язано з тим, що патогени не завжди рухаються по кровоносній системі.

Крім ПЛР-діагностики, може бути призначений ІФА-імуноферментний аналіз, що проводиться для контролю імунної відповіді організму кішки на бактерії, що викликають бартонельоз. Результати, отримані в результаті досліджень, можуть показувати те, що у тварини був бартонельоз або є, а не те, що тварина вважається носієм інфекції в цей момент.

Лікування бартонельозу у кішок

У домашніх улюбленців з позитивною реакцією і підтвердженим клінічно бартонельозом, ознаки можуть бути відсутні. Але ветеринари наполегливо рекомендують проведення лікувального курсу, основу якого складають протимікробні засоби.

Курс антибіотиків наказують а саме тим тваринам, в будинку з якими проживають люди похилого віку, тварини зі слабким імунітетом, маленькі дітки і жінки під час вагітності. Для даної категорії населення будь-яка хвороба, навіть така як хвороба котячих подряпин, може нашкодити.

Профілактика інфікування кішок бартонельозом і зменшення ризиків передачі збудника інфекції до людини зводиться до виконання декількох найпростіших правил.

Необхідно постійно проводити обробку тварин від екто і ендопаразитів, стежити за чистотою кігтів, вчасно їх підстригаючи і прагнучи не грати в рухливі ігри, коли тварина намагається вкусити або подряпати людини.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close