Екзема у кішок

Патології, що зачіпають верхні шари покриву шкіри, в основному, супроводжуються появою декількох яскраво виражених симптомів. При захворюваннях виникає гіперемія на шкірі, з’являються нестандартні бульбашки з рідиною, кірки мокнучого типу і сильне лущення. Такі ж прояви плутають з мокнучим лишаєм, через схожість симптомів. Надійний діагноз встановлюють на підставі лабораторних даних.

Відомо, що мокнучий лишай провокує патогенна грибкова мікрофлора. У випадку з дерматитом або ж мокрої екземою, колоній грибків не знаходять. Патологічний процес, що розвивається на шкірному покриві кішок, не обумовлений наявністю грибкової мікрофлори, протікає складно, діагностується дуже часто і вимагає комплексного підходу в лікуванні.

Дуже часто мокнучу екзему діагностують у порід кішок з довгою шерстю. У таких вихованців захворювання протікає складно. Патологічний процес зачіпає шари шкіри, незалежно від віку вихованця. А ось породна приналежність має велике значення.

Більше схильні до розвитку мокрої екземи такі породи кішок як Перська, Гімалайська, Нова ангорська. Ці породи кішок в ході селекції втратили шанс до протистояння більшості хвороб, на відміну від їх родичів, що відносяться до аборигенних порід.

Локалізується мокнуча екзема в області хребта, навколо зони вушних раковин і біля кореня хвоста. При відсутності своєчасної терапії, в запущених випадках напрямки патології, ураження з’єднуються в єдині плями, що мають розмитий край.

Причина

Екзема у кішок з’являється в результаті впливу безлічі факторів. Може протікати в гострій або ж хронічній формі. При появі відмінних ознак екземи у кота, рекомендується звернутися до ветеринарної клініки за допомогою. В іншому випадку, захворювання перейде в затяжну форму.

Спровокувати розвиток патологічного стану покривів шкіри, можуть різні фактори. Головними причинами вважаються:

 • Пошкодження механічного типу-найрізноманітніші розчухи на шкірі, часті тертя (наприклад, від нашийника), недостатня гігієна шкіри (постійні забруднення брудом, пилом і неорганічними речовинами), ураження шкіри в результаті укусів комах або кровосисних паразитів.
 • Хімічні пошкодження-вплив на покрив шкіри тварини шампунів і мазей, що володіють дратівливою дією, постійні купання кішки, виділення з носових ходів і очей гнійного ексудату, опіки від домашньої хімії.
 • Термічні пошкодження-з’являються через велике переохолодження організму, а також в результаті перегріву або сонячного удару.

Ураження покривів шкіри патогенною мікрофлорою-з’являється при різкому зниженні здібностей шкіри адаптуватися до нових видів бактерій і продуктів їх метаболізму.

Перераховані вище причини, відносяться до зовнішніх. Існують також внутрішні причини, що провокують розвиток екземи мокнущего характеру. У ветеринарній медицині виділяють наступні внутрішні чинники:

 • Неврози ангіо-вегетативного типу. Сюди відносяться всякого роду реакції алергічного типу (риніт, кропив’янка, харчова алергічна реакція), проблеми в роботі ендокринної системи, порушення метаболізму, гіперчутливість покривів шкіри, розвиток стенокардії і проблем з трофікою в тканинах на тлі порушеного кровообігу (страждають покриви шкіри, а ще все похідні – кігті, шерсть)
 • Проблеми в роботі ендокринної, сечостатевої та травної систем – захворювання щитовидки, запальні процеси в стінках шлунка, порушення в роботі печінки і нирок, запалення жовчного міхура і яєчників.
 • Патології в центральній нервовій системі-найрізноманітніші травми черепа, пошкодження механічного типу хребта, захворювання інфекційного характеру, довгий стресовий стан, виснаження організму кішки, надмірна жорстокість власника, при поводженні з твариною.

Є також фактор, який є індивідуальною особливістю.

Деякі кішки мають неврівноважену нервову систему, через що, вони частіше схильні до розвитку мокрої екземи, ніж їх врівноважені родичі.

Така неврівноваженість властива породам кішок, виведених штучно. Це пов’язують безпосередньо з ослабленням імунних сил організму і розвитком систематичних патологій.

Симптом

Мокнуча екзема у кішок собою являє хвороба, що вражає епідермальний шар, не чіпаючи власне дерму. Екзема відрізняється стадийностью розвитку. Захворювання може протікати в гострій, підгострій або хронічній формі.

Якщо екзема перейшла в затяжну форму, дуже часто вона зупиняється на одній стадії і перебувати в ній довгий час.

Гостра форма протікання мокрої екземи, також іменується ерітоматозной, відрізняється виникненням змін на шкірному покриві у вигляді гіперпігментації тканинних структур і утворенням нестандартних випирають над поверхнею ущільнень. Розвиток гострої стадії відрізняється появою таких симптомів:

 • збільшення показників температури тіла;
 • збільшення в розмірах червоної плямочки;
 • поява дискомфортних, сверблячих почуттів;
 • відсутня хворобливість в гиперемированном ділянці.

Через пару днів, перша стадія екземи повільно переходить в другу. Папульозна форма відрізняється виникненням на почервонілому ділянці нестандартних вузликів, щільних при тому, що промацує, що нагадують маленькі макові зернятка. Як тільки зернятка зливаються в одне, з’являються везикулярна форма. Везикули представлені горошинами, наповненими ексудатом світлого кольору.

Везикулезная стадія протікання може мати кілька варіантів розвитку подій. У першому варіанті, що виникли бульбашки і з’явилася в них рідина, самостійно розсмоктується, тканинні структури підсихають. Верхні клітини сосочкового шару дерми (корнеоцити), відлущуються, покрив шкіри стає здоровим на вигляд.

В іншому варіанті протікання везикулярной стадії екземи у кішки, горошини під тиском знаходиться всередині рідини розкриваються. Основою розриву везикули може бути механічне розчісування. На розкрилися, не захищені ділянки, проникає патогенна бактеріальна мікрофлора. Завдяки цьому розвиваються гнійники. Часті розчухи, поява нових гнійників, підсихання лицьового шару, призводить до того, що покрив шкіри набуває Багряний відтінок, виглядає набряклим. На шкірі ураженої екземою кішки, з’являються виразкові ураження. Ця стадія іменується в медицині пустульозної.

Власне в цей період екзема називається мокрої. У місці розвитку патологічного процесу, зустрічається порушення росту шерсті. З’являються ділянки алопеції, а ще ділянки вовни, зліпити від ексудату.

Ерозії на шкірі у вигляді мокли ран при відсутності додаткового зволоження, починають потроху покриватися корочками і висихати. Процеси ексудативного характеру потроху зменшуються. Виниклі свіжі скоринки починають темніти, звужуються і відпадають. Гіперемія і набряклість самостійно сходять після того, як відвалилася скоринка. Під ними буде знаходитися здорова, не пошкоджена шкіра.

При відсутності вчасно наданої допомоги, гостра і підгостра стадії екземи, переходять в затяжну форму, яка складно лікуватися. Прогноз ветлікаря при цьому обачний, ближче до несприятливого.

У разі посилення виділення гнійного ексудату, уражені ділянки повністю закриваються гноєм. Виразки стають ширшими, йдуть углиб шкіри. Дуже часто розвивається флегмона, в процес включаються м’які тканинні структури, що розміщуються під шкірою.

Розлите гнійне запалення поширюється не тільки на область підшкірної клітковини, але і вражає м’язові волокна поряд з сухожиллями. У більшості випадків, при хронічному перебігу екземи, уражаються внутрішні органи тварини.

Діагностика та лікування

Головне завдання власника кішки-вчасно помітити відмінні для мокрої екземи симптоми і звернутися до ветеринарної клініки за допомогою. Досвідчений ветеринар обов’язково проведе ретельну перевірку і розробить план терапії. Лікування екземи у кішок передбачає всеосяжний підхід на дуже ранній стадії розвитку патологічного процесу.

Необхідно не забувати, що довга ремісія при екземі, можлива виключно тоді, коли лікування спрямоване не тільки на видалення недоліків зовні, помітних на шкірі, але і на ліквідацію внутрішніх патологій. Важливо поліпшити стан кішки і лише тоді, можна очікувати хороших результатів від терапії. Також необхідно розуміти, що розвивається така патологія, як мокнуча екзема, дуже швидко, а ось терапія займає тривалий період, аж до одного місяця.

Не можна для очищення застосовувати звичайну, навіть добре очищену воду. При розвитку мокрої екземи, уражені долі в побутових умовах обробляють розчином на спирту (70%), що дає можливість не тільки знезаражувати, але і підсушувати уражені області покриву шкіри. Прекрасним антисептичну дію має перекис водню (3%).

На уражені області наносять розчини з в’яжучими речовинами, а ще мазі і присипки. У них повинен знаходитися оксид цинку, Ляпіс і риванол.

При приєднанні гнійної мікрофлори, призначаються антибіотики. Лікування у кішок мокрої екземи включає також використання лініментів, що володіють знезаражувальним і витягають гній, ефектом (наприклад, мазь або лінімент Вишневського).

Тривалість терапії, дозування і види препаратів, що застосовуються для терапії мокрої екземи у домашніх кішок, визначає ветлікар. Особливістю захворювання вважається те, що він схильний рецессировать. Поетом важливо підтримувати стан імунної системи вихованця на хорошому рівні, а ще систематично відвідувати ветеринара, навіть після повного одужання.

Профілактика мокрої екземи, полягає в дотриманні ряду правил. Основними вважаються:

 • створення умов для утримання вихованця-гігієнічні норми;
 • вибір якісного харчування, збалансованого по всім потрібним компонентам;
 • застосування вітамінно-мінеральних комплексів, особливо тваринам, які перебувають на натуральному годуванні;
 • вчасно лікувати системні патології.

Слід також систематично відвідувати ветеринарного фахівця, для проведення профілактичних оглядів. Це дасть можливість вчасно виявити початок захворювання на дуже перших стадія.

Мокнуча екзема-важке захворювання, що доставляє домашньому вихованцеві масу дискомфортних і хворобливих почуттів. Лікування патології довгий, тому краще вживати заходів щодо її запобігання.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close