Хвороби очей у собак

Собаки, як і люди, дуже часто страждають різними очними патологіями. Не звертаючи уваги на те що сліпота не робить тварина безпорадним (на відміну від людей), захворювання очей слід лікувати негайно.

Очних патологій у собак відомо багато: одні хвороби можуть протікати в легкому ступені і не вимагати серйозного лікування, інші – завдають тварині нестерпні страждання.

Дуже часто на тлі захворювань очей собака повністю втрачає зір, тому важливо, як можна раніше дізнатися початкові ознаки захворювання.

Класифікація захворювань очей

Хвороби очей у собаки можуть протікати як самостійно (первинна патологія), так і бути ускладненням якого-небудь захворювання, дуже часто спровокованого інфекційним агентом (Вторинна патологія).

Певні власники тварин сильно лякаються, коли у вихованця на оці виникає біла каламутна плівка (більмо або лейкома). Спровокувати появу мутної плями здатні багато причин, проте найчастіше червона ганчірка у собаки виникає в результаті:

 • пухлин, що ростуть в очному яблуці;
 • вікових змін (літні собаки);
 • аутоімунні захворювання;
 • патології вродженого характеру (незакривається повіку);
 • хвороби, які призводять до порушень і запальних процесів в тканини очного яблука;
 • поворот століття;
 • травми, що спричинили утворення виразок на очній рогівці;
 • невдале своєчасне втручання;
 • вплив на органи зору самих різних отрут і хімікатів.

Хвороби очей часто вимагають обов’язкового огляду ветеринарним фахівцем, так як досить великий ризик важких і незворотних наслідків, аж до повної сліпоти собаки.

Симптоми хвороби у собак і їх лікування

Будь-яке захворювання органів зору протікає з характерними для патології симптомами. Завдання господаря тварини-вчасно звернути власну увагу на виниклі ознаки і почати лікування, щоб не дозволити перехід захворювання у важку форму.

Ячмінь

Ячмінь на оці вважається хворобливою патологією, що виникає внаслідок попадання патогенних бактерій в війковий фолікул або в пори сальних залоз ока. На столітті тварини з’являється кругле біле ущільнення.

Ячмінь у собаки на оці може розташовуватися як з зовнішньої, так і зсередини століття. Симптомами процесу запалення служать набряк органу зору і відчуття хворобливості очі. Потрапили в фолікул або сальну пору мікроорганізми дуже бурхливо розмножуються, приводячи до збільшення розмірів білого горбка і його подальшого розтину.

В якості терапії ячменю використовуються протизапальні та антимікробні мазі (Гидрокортизоновая, ерітроміціновая або тетрациклінова). А також доводиться задіяти очні краплі для собак, що містять антибіотик (наприклад, Левоміцетинові). Лікувати потрібно очі відразу.

Лейкома

Світла каламутна плівка, що покриває зіницю ока, абсолютно безболісна, але надає тварині незручності.

Червона ганчірка у собаки може виникнути в результаті інфекційного або грибкового захворювання. Наприклад, така хвороба, як лишай, іноді виявляється основою мутного зіниці. Лейкома змушує вихованця регулярно жмуритися від яскравого світла і ховатися по темних кутках.

Око може сльозитися, з’являються виділення прозорого кольору, іноді їх характер стає гнійним. Рогівка органу набуває відтінок жовтого і поверхню з шорсткістю. Хворим оком собака абсолютно нічого не бачить.

Лікування лейкоми передбачає використання протимікробних засобів (краплі, мазі), а ще застосування крапель, що знімають запалення з очей (Тобрекс, Тауфон) і вітамінних препаратів для регенерації тканин. Не часто ветеринарам виходить домогтися повного позбавлення від більма, проте поліпшити зір дійсно можливо.

Кератокон’юнктивіт

Захворювання, відоме як синдром сухого ока собак, часто зустрічається патологія у чотириногих вихованців.

Хвороба небезпечна тим, що на перших кроках розвитку симптоматика може бути відсутнім зовсім, але зволікання з лікуванням здатне привести тварина до повної втрати зорової функції. Недуга відрізняється зменшенням кількості слізної рідини внаслідок порушення її вироблення. Симптомами синдрому сухого ока служать:

 • збільшення сльозовиділення (в основному, на дуже перших етапах розвитку хвороби);
 • Зниження вироблення слізної рідини;
 • тьмяність рогівки очного яблука;
 • виділення катарально-гнійного характеру (у вигляді білих ниток);
 • освіта на рогівці ерозій;
 • склеенность вій;
 • запалення і почервоніння кон’юнктиви;
 • освіта слизисто-гнійної кірки на рогівці.

Терапія кератокон’юнктивіту включає використання штучних замінників сльози (Відісік, Гемодез), протизапальних засобів (дексаметазонові очні краплі, мазь гідрокортизону), протимікробних препаратів (краплі з антибіотиком), антигістамінних засобів, протекторів рогівки (Актовегін).

Кон’юнктивіт

З’являється в результаті процесу запалення оболонки ока. Кон’юнктивіт може бути викликаний грибками, вірусами, бактеріями (інфекційна форма хвороби), а ще внаслідок реакцій алергії, попадання в око чужих тіл, переохолодження, травми візуального органу, впливу хімікатів.

Симптоми кон’юнктивіту з’являються у вигляді гіперемії і набряку слизової, серозних виділень і сльозотечі з очей. Важка форма хвороби відрізняється випинанням кон’юнктиви з-під століття. Лікування патології відбувається з використанням протимікробних очних крапель (левоміцетіновие, канаміціновие), протизапальної мазі (дексаметазонова).

Кератит

Відрізняється запаленням рогівки, що виникають внаслідок інфекції або травми. Дуже часто кератит розвивається в результаті інтоксикації організму хімічними речовинами, а ще при самих різних алергіях. Хвороба супроводжується такими ознаками, як:

 • зміна кольору рогівки на попелястий або блакитний;
 • помутніння зіниці;
 • почервоніння кон’юнктиви;
 • поява з очей ексудату.

Хвора собака любить ховатися від природного світла, мружить і тре лапою очі, турбується. Відсутність лікування може призвести до подібних наслідків, як глаукома, більмо, катаракта, повторювані отвори рогівки.

План лікування кератиту абсолютно залежить від причини, що спровокувала захворювання. При бактеріальних і вірусних інфекціях показано використання протимікробних препаратів і імуноглобулінів. При отруєнні хімікатами призначається симптоматична терапія, алергії вимагають введення антигістамінних препаратів.

Блефарит

Хвороба відрізняється виникненням процесу запалення на столітті. Дуже часто запалюється шкіра, але часом в патологію втягується слизова оболонка (кон’юнктива).

Блефарит протікає з подібним ознаками, як набряклість століття (в більшості випадків очей запливає повністю), часте моргання, висихання рогівки, сильний свербіж, виділення гною з очей, хворобливість, випадання вій. Тканини дуже гіперемійовані, іноді відбувається поворот століття (віями всередину або назовні). Якщо захворювання не лікувати, тварина ризикує назавжди осліпнути.

Лікування блефарити залежить від того, чим була викликана дана патологія. Якщо причина ховається в інфекційних агентах – потрібно застосування протимікробних препаратів. Хвороба, що виникла в результаті травми або вродженої аномалії, вимагає втручання хірургічним шляхом.

Блефарит алергічного характеру лікується з використанням протизапальних і антигістамінних засобів. Якщо основою став демодекоз-потрібен довгий курс терапії, щоб врятувати собаку від шкірних паразитів.

Пролапс

Друга назва хвороби-основне 3-го століття. Відрізняється випаданням слізної залози, причому саме очне яблуко не рушає. Симптомами пролапсу служать: червоне або яскраво-рожеве освіту у внутрішньому куточку ока (сама залоза), поява слизових виділень з візуального органу, в більшості випадків – кон’юнктивіт. Якщо лікування немає патологія може виникнути і на другому оці.

Лікувати аденому 3-го століття досить лише хірургічним шляхом (вправляння). На випадок, коли залоза сильно запалилася, потрібно використання антибіотиків (протягом декількох діб), і лише потім залозу вправляють назад.

Блефароспазм

Захворювання досить не просто не помітити, так як перша ознака недуги – часте і постійне моргання. Тварина починає уникати яскравого світла, намагається сховатися у відокремлене місце. Хворе око і навколишні його тканини червоніють і розбухають, при будь-якому дотику до них собака відчуває сильний біль. З органів зору виділяється ексудат.

Блефароспазм у собак починають лікувати лише після з’ясування причини, що викликала патологію (практично завжди це інфекційні процеси). Самостійне використання яких-небудь крапель або мазі не дозволяється, лікування призначає виключно лікар.

Панофтальміт

Запальний гнійний процес, що охоплює все очне яблуко. Панофтальміт з’являється в результаті попадання хвороботворної мікрофлори через проникаючі рани в оці, занесення інфекції з іншого гнійного вогнища в організмі, прободающей виразки рогівки. Симптоми панофтальміту виглядають так:

 1. Тварина пригнічена, відмовляється від корму.
 2. Збільшується температура тіла.
 3. Очне яблуко починає випинатися з орбіти, повіки сильно опухають, рогівка стає каламутним.
 4. У разі проникаючої рани з ока виділяється гнійний ексудат.

Захворювання досить важке і часто призводить до гнійного розплавлення всіх тканин візуального органу.

Лікування панофтальмита – тільки своєчасне. Дуже часто ветеринар використовує енуклеацію (видалення очного яблука одночасно із зоровим нервом). Іноді проходить евісцерація (вишкрібання вмісту очі і видалення рогівки).

Профілактика захворювань очей

Не допустити розвиток захворювань очей допоможуть стандартні рекомендації:

 1. Собакам, що страждають алергіями, слід приймати антигістамінні препарати.
 2. Уникати самих різних травм і пошкодження очей.
 3. При сухості рогівки її слід систематично зволожувати, застосовуючи для цього розчин штучної сльози.
 4. Під час миття тварини намагатися, щоб шампунь не потрапив в органи зору собаки, в іншому випадку можливе подразнення слизової оболонки.
 5. Рекомендується кілька разів протягом тижня закопувати в очі собаки профілактичні краплі.
 6. Якщо господар виявив червону ганчірку у собаки-тварина слід показати ветеринару і тільки не займатися самолікуванням.

Захворювання очей у собак можна не допустити, якщо з самого щенячого віку почати піклуватися про збереження зору у вихованця.

Очі-надчутливий орган, який більше за інших схильний до впливу самих різних поганих факторів. Щоб очі собаки завжди сяяли і випромінювали здоров’я, за ними слід регулярно доглядати.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , ,
close