Кокцидіоз у кішок симптоми і лікування

Шкідливі мікроорганізми викликають порушення в роботі кишечника у кішок, називаються кокцидіями. Їх є кілька типів, і вони все паразитують в області епітеліальних клітинних структур, порушуючи роботу ворсинок на стінках кишечника.

В результаті зараження організму кокцидіозом, розвиваються патології всмоктуваності корисних речовин і рідини, що провокують дуже сильні діареї. На тлі розладу травлення, у хворого вихованця розвивається зневоднення організму.

Порядку всієї третини домашніх кішок на планеті, інфіковані кокцидіозом і у них хвороба протікає без вираженої клінічної картини. При різкому зниженні імунного захисту, кокцидіоз активізується і провокує розвиток відмінних симптомів. Ті тварини, які перехворіли кокцидіозом, залишаються на все життя носіями і розповсюджувачами інфекції.

Захворіти інфекційним недугою можуть всі кішки, але найбільш чутливими є невеликі кошенята і тварини старше 7 років. У зону ризику також відносяться кішки зі зниженою імунним захистом. Небезпека полягає в швидкому зневодненні організму на тлі диспепсичних розладах.

Трохи про збудника і шляхи зараження кішкою кокцидіозом

Кокцидіоз у кішок викликаний найпростішими мікроорганізмами, що відносяться до класу споровиків. Кокцидії вражають не тільки домашніх чотириногих, а й сільськогосподарську худобу, а ще птахів. Паразити поселяються всередині клітинної структури і починають активно розмножуватися.

Кокцидії при проникненні в організм кішки поселяються в епітелії тонкого відділу кишечника. Рідше, але кокцидии можуть локалізуватися в області гепаторенальной системи.

Кокцидіоз небезпечний для маленьких кошенят, тому-що швидко викликає розвиток небезпечного зневоднення і при відсутності раннього лікування, приходить смертельний результат.

Джерелами зараження вважаються:

  • інфікована кокцидіями вода;
  • заражені предмети для догляду за твариною;
  • маси Кала, заражені кокцидіями;
  • заражені корми.

Механізм розвитку кокцидіозу відрізняється проникненням паразитів в травний тракт. Осідаючи в області тонкого відділу кишечника, кокцидии вражають слизову оболонку і ворсинки епітелію. Відбувається пошкодження стінок механічного характеру, а в що з’явилися ділянках легко розвиваються патогенні бактеріальні мікроорганізми, викликаючи ускладнення напрямки головного захворювання.

На тлі бактеріального обсіменіння розвиваються серйозні запальні процеси, що провокують якщо лікування немає, некроз.

Розвиток кокцидий в кишечнику супроводжується порушенням головного процесу всмоктування корисних речовин. Крім зневоднення у кішки відзначаються порушення водно-електролітного і кислотно-лужного балансу в крові. Системні порушення при слабкому імунітеті призводять до загибелі тварини без надання допомоги.

Хворобливі симптоми

Період від проникнення інфекції до початку прояву відмінних симптомів може змінюватися від декількох діб до 2 тижнів. Все може залежати від захисних сил організму тварини і віку. Перш за все, кокцидіоз у кішок вражає травний тракт, а конкретно тонкий відділ кишечника. Але з появою захворювання, з’являються порушення печінкових і ниркових структур, селезінки і судинно-серцевої системи.

Симптоми кокцидіозу у кішок відрізняються млявістю, пригніченим станом, зниженням апетиту у тварини або ж повною відмовою від їжі. Хворий вихованець більше лежить, намагається не давати можливості провести пальпацію (через хворобливих почуттів).

Можливий розвиток нудоти і блювотних позивів у кішки. Слизові оболонки порожнини рота, очей анемічні, можуть відзначатися зміни кольору на жовті. Вижним ознакою у кішки кокцидіозу вважається профузний пронос, що супроводжується значними обсягами рідини з домішками слизу, а в більшості випадків і крові.

Гостра форма кокцидіозу супроводжується підвищенням показників температури тіла до 40 і більше градусів. У ослаблених тварин не виключено розвиток коматозного стану, зменшення температури тіла нижче норми. Розвивається сильна слабкість байдужість, дисбактеріоз.

Затяжний перебіг кокцидіозу відрізняється дисбактеріозом, приєднанням глистої інвазії, відставанням у рості у маленьких кошенята, порушенням стану вовняного покриву (він ставати ламким і тьмяним). У чутливих тварин з’являється процес запалення в слизових оболонках очей і носових ходів, можливе утворення гнійного ексудату з утворенням кірочок.

Важкі випадки кокцидіозу відрізняються ураженням нервової системи, виявляючись судорожними станами, парезами і паралічами.

Діагностика та лікування кокцидіозу

Точний діагноз ставиться на підставі комплексного дослідження, що включає в себе лабораторні аналізи, клінічну картину і анамнез. Діагноз встановлюють на підставі взятих проб фекалій від хворої тварини. Аналіз дає можливість визначити форми кокцидий в калових масах.

При постановці діагнозу потрібно чітко визначати і відрізняти кокцидіоз від саркоцистозу, інтоксикацій організму солями важких металів, інфекційних вірусних і бактеріальних інфекцій (парвовірусний ентерит, лептоспіроз, панлейкопенія).

Лікування кокцидіозу у кішок передбачає всеосяжний підхід. Терапія повинна починатися зі зміни раціону харчування. Потрібно максимально спростити процес перетравлення їжі і зменшити навантаження на травний тракт.

Для цього хворому тварині дають бульйони зварені на м’ясі або рибі. Додають кисломолочні продукти в раціон харчування невеликими дозами, а ще каші, зварені на воді (рисова, вівсяна, пшоняна).

Основа лікування-використання нестандартних препаратів, кокцидіостатиків. Медикаментозні засоби для знищення кокцидий в організмі наказують індивідуальним курсом, в залежності від ступеня занедбаності патологічного процесу і загального стану здоров’я хворої тварини.

Дуже часто використовують у ветеринарії для боротьби з кокцидіозом наступні кокцидіостатики:

  • Хімкокцид;
  • Ампроліум;
  • Фармококцид;
  • Кокцидин;
  • Байкокс;
  • Толтразурил.

Добре себе зарекомендувала комбінація протимікробних препаратів з сульфаніламідами і нітрофуранами. Лікувати симптоми кокцидіозу у кішок допомагають комплекси вітамінів, що підвищують резистентність організму, а ще введення дегідратаційних речовин. При сильних порушеннях стінок тонкого і товстого відділу кишечника, використовується гомеопатична терапія, нормалізує стан пошкодженого епітелію.

При дисбактеріозах показано введення пробіотиків, а при розвитку кровотеч, потрібно введення кровоостонавливающих засобів, але виключно під суворим наглядом лікаря.

Профілактика

З метою попередження зараження кішки кокцидіозом, доводиться стежити за правилами для догляду за твариною, індивідуальною гігієною і прибиранням житлового приміщення. Наявні в нормальних умовах тварини не так схильні до інфікування паразитами.

Головним способом передачі інфекції є заражені фекалії-тому важливо вчасно прибирати лоток кішки і обробляти його дезінфікуючими розчинами. Не рекомендується допускати контакт вихованця з бездомними або заздалегідь хворими тваринами.

Оперативне проведення протипаразитарних обробок від нашкірних паразитів і гельмінтів, зменшує ризик зараження найпростішими. Рекомендується також не пропускати планові вакцинації організму від небезпечних бактеріальних і вірусних інфекцій. Це дасть можливість підтримувати імунітет тварини на хорошому рівні.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , , ,
close