Купірування вух у собак

Видалення виступаючої частини раковини вуха з цілющою або ж декоративною метою називається купірування. Раніше поголовно проводилося купірування вух у собак бійцівських порід, для зниження уразливості перед противниками або ж дикими лісовими тваринами. Згодом проведення втручання хірургічним шляхом з метою купірування вух стало стандартом для конкретних порід.

Зараз собакам купируют вуха за медичними показаннями для зменшення ризику утворення пухлин, виразок і некрозів. Крім цього, тварини, яким проведено купірування, менше схильні до впливу «Драконячих» факторів і можливості проникненню чужих тіл.породи собак, важлива функція яких – захист території, купірування потрібно для усунення уразливості перед можливим супротивників.

Причини купірування вух

У переважній більшості розвинених європейських країн, заборонено купірувати вуха собакам протягом останніх 30 років.

На російській території купірування вух також не вважається просто обов’язковим і така мода сходить потроху нанівець. Але для деяких господарів собак, куповані вуха здаються набагато кращими.

Є також міф, що доведеться проводити процедуру з обрізання вух потрібно всім собакам, що належать до пастуших, так само як і при сутичці з вовком або іншим тваринам, вуха можуть заважати. Однак це не більше ніж домисли, адже мисливським породам вуха не купируют.

Також не проводять процедуру для зміни або ж видалення виступаючої частини вуха у гончих, лайок, хортів і спанієлів, які частіше зустрічаються з дикими звірами, ніж, наприклад, представники азіатських або ж кавказьких вівчарок.

Купірування вух і хвостів у собак прийшло до нас із Стародавнього Риму. У римлян вважали, що обрізаючи вуха і хвости вихованцям, вийти уникнути сказу.

У старій Європі існувало інше визначення-собака купірували вуха для того щоб відрізняти, яка тварина належить до визначення – Сторожова, мисливська або ж інше. Пізніше була прийнята Конвенція, в якій під забороною виявлялися всі різновиди косметичних операцій у тварин, не виправданих за медичними показаннями.

Собаки з купірованими вухами-це модно, для підтримування зовнішнього вигляду, прописаного в стандартах породи.

У цивілізованих країнах намагаються не допустити повальну моду на купірування, залучаючи любителів собак до натуральності.

Однак при бажанні, косметичну операцію проводять у ветеринарних клініках, а також в побутових умовах з виїздом фахівця.

Лікарі рекомендують проводити операцію в той час, коли у собаки ще не сформувався хрящ, що утворює вухо. Також, потрібно не забувати, що молоді тварини досить легше переносять процедуру, ніж більш дорослі.

Найкраще проводити купірування вух у деяких порід у віці від 3 до 12 місяців. Це пов’язано з тим, що у маленьких цуценят у віці до одного місяця важко точно визначити розміри вуха і зробити пропорційну форму незалежно від породи собаки.

Необхідно звернути свою увагу! Фахівці наполегливо пропонують проводити своєчасне втручання з видалення або ж зміни форми вуха собаки тільки в результаті проведення перших планових вакцинацій.

Купируют вуха собакам не тільки з точки зору естетики. Медичними показаннями для купірування вух вважаються:

 • некрози вушної раковини;
 • злоякісні та доброякісні пухлини;
 • виразки вушної раковини;
 • травми в області вуха.

Коли проводять обрізання вух

Найкраще проводити купірування вух і хвостів у собак подібних порід як: стаффордширський тер’єр, сетер, цвергшнауцер, шарпей, Канні-корсо, курцхаар, бульдог, чорний тер’єр, коккер-спанієль, доберман, боксер.

Вид вух або ж купірованного хвоста повинен безпосередньо відповідати екстер’єру і нормам породи. Так, у представників кавказької вівчарки, проводять фактично повну резекцію виступаючої частини вушної раковини, тоді як у пітбулів купируют лише 2/3, а доберманам і догам при проведенні косметичної операції залишають довгі вуха.

Фахівці запевняють, що проведення купірування має бути у віці від 7 до 14 тижнів.

Проведення операції у цуценят перших днів життя вважається травмонебезпечним. Перш за все пов’язують це з тим, що судини кровообігу розвинені недостатньо, що призводить до сильних крововтрат і можливим некрозів. У молодому віці важко правильно розрахувати правильні пропорції майбутньої морди і тіла вихованця, що призводить до проблем в подальшому.

Пізніше проведення косметичної операції також вважається дуже важким через те що, що хрящова тканина ставати менш податливою і рубці, отримані після того як проведена операція залишаються на все життя.

Якщо купірування вух проводять собакам в дорослому віці, то є високий ризик неправильного зрощування хрящової тканини і зморщування краю вуха. У віці 3-6 місяців цуценятам купируют вуха, але проводять маніпуляцію під загальним наркозом з використання хірургічних швів. Це більш травматично і загрожує можливими ускладненнями в післяопераційному періоді.

Як проводять формування вух

Є думка, що вихованці з купірованнимі вухами рідше страждають від запальних хвороб вух. Дана думка не доведена науковими фактами, більш того, відкритий слуховий прохід частіше схильний до переохолоджень і гірше захищений від впливів екологічних факторів – паразитів, вологи і чужих предметів. Ветеринарні фахівці запевняють, що проведення купірування вух у собак, чий вік старше 6 місяців небажано, так як хрящова тканина вже повністю сформована.

В процесі виконання операції і після втручання хірургічним шляхом можуть з’явитися ускладнення зі зрощенням тканин і їх регенерацією.

Розрізняють часткову і повну резекцію зовнішніх частин вушної раковини. Спосіб купірування сильно залежить від породних речей і загального екстер’єру вихованця. Алабаям виступаюча частина вушної раковини забирається повністю, а стаффам лише на 2/3.

Купірування вух протипоказано при наступних факторах:

 • виснажена тварина;
 • ослаблена собака;
 • вихованець з високими температурними показниками тіла;
 • собаки, чиї вуха уражені отодектозом (вушним кліщем).

Проведення своєчасного втручання вважається плановим і виконується лише після повного комплексу діагностичних заходів. Перед проведенням втручання хірургічним шляхом, тварина потрібно витримувати на голодній дієті (10-12 годин). Операція триває від 35 хвилин до 1.5 годин, в залежності від складності під загальним наркозом або ж тутешнім знеболенням.

Анестезія проводитися двома варіантами:

 1. Провідникова-полягає у введенні голки на глибину 0.5 см над верхнім краєм вушної раковини, заздалегідь відтягнутою. Доктор просуває голку в область розташування привушної слинної залози, проти підстави раковини вуха. На глибину вводиться 3 мл новокаїну в процентному вмісті 2%. Далі, голку потроху виймають так, щоб наконечник ін’єктора залишився під покривом шкіри. Поступово голку пересувають назад і вперед для введення від 3 до 4 мл новокаїну у задній і передній частині краю вушної раковини.
 2. Інфільтраційна-проводитися з зовні раковини вуха по лінії майбутнього розрізу. Залежно від величини раковини, кількість розчину новокаїну може змінюватися.

Після підготовки операційного поля, тварина фіксують в положенні на животі, верхню і нижню щелепу фіксують між собою в зімкнутому положенні за допомогою бинта, а голову утримують руками. Під час операції доводиться стежити за станом тварини, вчасно вживаючи заходів при появі виверження шлункового вмісту або ж задухи.

Після всіх відповідних заходів з підготовки, вуха об’єднують разом і піднімають вгору так, щоб їх кінці розташувалися виключно по середній лінії черепа. Далі вуха виміряють і на необхідній висоті роблять невеликий розріз шкіри по передньому краю . Шкіру в задній частині вушної раковини зрушують в область середньої лінії потилиці, щоб не було оголення хрящової тканини, а ще створюючи набагато кращі умови для якнайшвидшого загоєння поверхні рани.

На раковину вуха накладається спеціалізований вушної затиск, підібраною необхідної конфігурації. Зміцнюючи затиск, доктор строго повинен стежити за тим, щоб не утворювалося складочок шкіри. В результаті проведення всіх дій, за допомогою скальпеля обрізають частину вуха, почавши з зони кишені. Відрізаний від першого вуха клапоть тканин, служить лекалом для проведення дії на іншому вусі. Через 8-10 хвилин, затискачі прибирають і за допомогою ножиць надають юшку форму півкола.

Кровотеча зупиняють за допомогою накладення спеціального кишкового жому. Шкіру в по лінії розрізу зашивають спеціальним шовним матеріалом, не захоплюючи при цьому хрящову тканину. Лікар при накладенні швів намагається захопити судини, які кровоточать, для того щоб не допустити утворення гематом.

Як тільки шви накладені на обидва купірованих вуха, на потилицю кладуть серветку і на ній розправляють вуха і пов’язують між собою кінцями шовного матеріалу. Накладається пов’язка на день, однак при цьому повинна фіксувати м’яко, не створюючи надлишкового тиску на область гортані. Шви знімають через 8-10 днів після того як проведена операція. На 4-6 день після зняття швів, потрібно проведення спеціального масажу, що перешкоджає утворенню потовщень. Масаж роблять вказівним і великим пальцем зверху вниз, утримуючи при цьому верхівку вуха.

Післяопераційний догляд полягає в декількох правилах:

 • щоденна обробка швів;
 • часте проведення гігієнічних обробок щодо усунення кірочок;
 • попереджати довгі прогулянки в холодний період року;
 • не допускати протягів в приміщенні, де знаходитися тварина;
 • проведення в приміщенні постійного прибирання з використанням засобів для дезінфекції.

У собак подібних порід як доберман і пітубльтер’єр, передбачається стояча форма вух. Після загоєння і зняття швів, потрібно займатися появою хрящів. Для цього систематично купіровані вуха перемотують пластиром або ж утримують в потрібному положенні за допомогою спеціального дротяного каркаса.

Необхідно не забувати, що породи собак з купірованнимі вухами хворіють захворюваннями не рідше власних побратимів, яким не було зроблено резекції зовнішньої частини вушної раковини.

У більшості випадків навіть навпаки, відкритий зовнішній слуховий прохід вважається чудовим місцем для розмноження патогенної бактеріальної мікрофлори. При цьому розвиток патології проходить набагато гостріше, так як відразу потрапляє в усереднене і внутрішнє вухо з великим ризиком появи процесів запалення оболонок мозку.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , ,
close