Шартрез (картезіанська)

Шартрез (картезіанська) - Ветеринар

Картезіанські кішки з першого погляду схожі на британців, але насправді вони мають природне походження. Ці тварини родом із Франції, висока рідкість. Однак складнощі пошуку унікального кошеняти з надлишком окупляться його симпатичною зовнішністю, позитивним характером і високим інтелектом.

Шартрез (картезіанська) - Ветеринар

Історія походження

Картезіанських кішок відносять до аборигенної породи. Останнє означає, що з’явилися вони природним шляхом, без впливу людини. Точніше, він був мінімальним — на територію Франції людина ввезла прадідів шартрез (друга назва цієї породи). Вважається, що такими людьми були хрестоносці, а на французьку землю вони привезли нащадків манулів і єгипетських кішок. Проте, достовірно це невідомо.

Є ще одна доктрина. Згідно з нею котів привезли з Аравійського півострова і з Африки торговці. Є думка, що людина абсолютно не брала участі в процесі виникнення шартрези. До речі, ця назва має іспанське коріння і означає місцеву дуже м’яку і приємну на дотик вовняну тканину. Виникла вона лише в сімнадцятому столітті і спочатку означала будь-яку кішку з хутром блакитного відтінку.

Ще одна назва (виникла раніше), картезіанські кішки, пов’язана з монастирем Картезіанського ордену. У “сусідстві” з ченцями коти були помічені з XVI століття. Проживаючи в монастирі, кішки ловили мишей, розвиваючи таким чином мисливські навички. За це й були в пошані у ченців, останні навіть присвячували вірші монастирським мишоловам. У той час вони були практично в кожному дворі й називалися кішками простолюдинів. З цього найменування зрозуміло, що особливою цінністю вони не були.

Під час столітньої війни і голоду, що її супроводжував, картезіанські коти винищувалися — їхнє м’ясо йшло в їжу, а хутро — на одяг.

Уже після війни їхня чисельність знизилася до критичної мітки, тож фенологи перейнялися захистом і збереженням особин. Почалися роботи зі стандартизації породи і вже після Другої світової кішки вважалися великою рідкістю, що подіяло на їхню вартість. У країнах Європи шартрези знову-таки мало не потрапили під зменшення популяції, оскільки популярністю користувалися британці. Картезіанську ж кішку пропонували з’єднати з британською породою. Добре, що цьому завадила популярність шартрези в Америці, яка підросла.

Почавши з 60-х років минулого століття, картезіанські кішки з’являються як улюбленці у дуже багатих та іменитих людей штатів. Заводчики відстояли право картезіанських особин на окремий вид, що абсолютно правильно, тому що вони якісно відрізняються від британської не тільки особливостями хутра і характером, але і генотипом. Сьогодні порода вважається усталеною і передбачає короткошерстих сіро-блакитних кішок із жовтими або мідними очима.

Сьогодні порода відповідає прийнятим на початку 20 століття нормам, порода чиста завдяки американським і французьким заводчикам.

Опис

Тварина має середні розміри. Коти зазвичай більші за кішок. Вага великої особини може змінюватися від 4 до дев’яти кілограмів, тому котів дуже часто відносять до великих кішок. Не звертаючи уваги на дуже значну вагу, особини вирізняються рухливістю і спритністю. Тіло картезіанських особин м’язисте — з широкими і потужними плечима, грудьми. Лапи досить короткі, що в комбінуванні з мускулистістю тулуба справляє враження кремезності тварини. Якщо наприклад ми говоримо про певні цифри — то приблизно тридцять сантиметрів у холці. Однак породним стандартом цей показник не прописаний.

Дорослі тварини до всього іншого роздаються вшир, що додає додатковий об’єм тілу тварини. Шия коротка, потужна, переходить у спину. Дуже часто при рясному харчуванні на загривку утворюється прикметна складочка. Лапи здаються досить тонкими для такого великого тулуба. Передні — сильніші і візуально дуже часто довші, ніж задні. Кисті великі, з довгими кігтями.

Спина також досить сильна, широка, пряма. Хвіст має витягнуту форму і звужується до кінчика. Голова нагадує перевернуту трапецію, на якій “стоять” усереднених розмірів вушка, високо підняті нагору. Округлий лоб м’яко “перетікає” в прямий носик сіро-блакитного кольору. Подусники чітко виражені, комбінують з пухкими щоками, через що морда тварини має добрий вигляд.

Якщо поглянути на мордочку, здається, що кішка посміхається. Обумовлено це оригінальним розташуванням подушечок вусів і особливостями пігментації. Колір очей — ближче до золотисто-оранжевого (від медового до мідного). Відповідальний момент — неприпустима наявність зеленуватого відтінку в кольорі очей (це одна з ознак, за якою можна відрізнити картезіанську кішку від російської блакитної). Очі круглі, великі, у багатьох випадках — недалеко посаджені. Погляд тварини живий, розумний, уважно-вивчальний.

Згідно з породним стандартом, тварина має блакитне забарвлення, остьове волосся на кінчиках має сріблястий відтінок. Через це шубка здається особливо блискучою, переливається. Підшерсток і решта хутра абсолютно ідентичні за тоном, що створює відчуття особливої пишності шубки, дає ефект “подвійного” хутра. Сірими мають бути також подушечки лап і носик. Усі відхилення вважаються браком.

Важливо, щоб блакитний відтінок був однаковим по всій поверхні шерсті, не допускається його перехід у ліловий або рожевий. Браком вважається і наявність білих плям. У кошенят може зберігатися малюнок-смужка, що не вважається браком. У міру дорослішання тварини він зникає, хутро набуває такої цінної колірної однорідності.

За відсутності генетичних хвороб і гарного догляду картезіанська кішка живе 14-16 років.

Особливості характеру

За характером шартреза — це звичайний флегматик. Кішка легко уживається з людьми і навіть маленькими домочадцями. Необхідно відзначити помірний, неагресивний характер тварини, її охайність і здатність швидко засвоювати прийняті в будинку порядки. Улюблене проведення часу шартрези — дрімота в затишному теплому містечку. Значну частину дня вони проводять власне так. Однак під час короткочасних періодів активності тварина грається, демонструючи чудеса спритності та майстерність природженого мисливця.

Шартрези володіють високим інтелектом і в наймінімальніші терміни засвоюють правила поведінки в будинку. Однак тотальну дресуру вважають для себе образливою, а виконання команд, які для себе відмітили як необов’язкові — нижчою за власну гідність. Може здатися, що тварина дикувата, це не так. Власному власникові шартрези віддані, люблять поластитися в нього на колінах.

Картезіанські кішки делікатні й ненадоїдливі, якщо людина зайнята, вони не будуть набридати, а почекають осторонь.

До дітей вони ставляться терпимо, навіть у тому випадку, якщо малюки надмірно сильно показують тварині власну любов. У такому разі вихованець постарається швидше піти, до того ж зробить це не поспіхом, а з властивою йому граціозністю й аристократичністю. Незважаючи на те що кішки дуже терпимі до дітей, вони ревнують інших тварин, які живуть вдома, до власника. Ось чому не варто утримувати картезіанських особин з іншими улюбленцями, вони можуть виявляти щодо останніх жорстокість.

Вони швидко запам’ятовують кличку, визнають власників, прихильно ставляться до гостей. Їх не всерйоз навіть називають філософами котячого світу. Здається, у власній млості та сні вони пізнають якусь таємничу істину, але ніщо котяче їм не чуже — вони в міру цікаві, грайливі. Дуже швидко шартрези звикають до лотка і нігтеточки. Картезіанські кішки за своєю природою мисливці, а також, злодюжки. Кіт запросто може поцупити що-небудь зі столу і з’їсти. Ось чому важливо з самого початку відучити кошеня від такого злодійства.

Напевно, як позитивну особливість необхідно виділити і те, що кішки досить мовчазні. Картезіанська особина не буде нявкати, випрошуючи ласку або їжу. Якщо ж тварина все ж нявкає, то робить це дуже тихо і делікатно. Деякі господарі навіть хвилюються, що в разі небезпеки вихованець не зможе досить голосно попросити про допомогу.

Мінуси та плюси породи

Перевагою представників породи варто назвати характер тварини. Завдяки високому інтелекту, поважності та деякій ліні вони чудово підходять для утримання у квартирах у місті, стануть компаньйоном самотнім людям, а ще стануть безпечною твариною в сім’ях із дітьми. Незважаючи на власну аристократичну повільність, шартрези відмінні мишолови. У власному будинку вони також виявляться корисними.

Безумовно, чудовий зовнішній вигляд — ще одна перевага породи. Вони незмінно викликають захоплення, можуть брати участь у виставках. Необхідно підкреслити, що водночас шартрези вирізняються досить добрим здоров’ям.

Незважаючи на власну привабливість, картезіанські кішки доволі невибагливі у догляді, не вимагають спеціального догляду за власною шерстю. На якість і колір останньої не може посприяти та чи інша дієта (як це відбувається у британців, наприклад). Однак при цьому шерсть тварини викликає алергічну реакцію, а ще рясно линяє.

Шартрези схильні до алергічної реакції, що провокує низку смертельних хвороб. Завдяки цьому слід стежити за їхньою активністю та харчуванням.

Картезіанські кішки не переносять тривалої розлуки з господарем, не люблять “обіймашок”. У цьому вони схожі з британцями — приходять за ласкою тоді, коли цього хочуть вони. Ця порода — це висока рідкість, тому вартість кошеняти дуже велика. Через схожість із британцями шахраї дуже часто надають останніх за картезіанських кішок. Купувати кошеня краще у заводчиків, упевнившись у його незвичайності.

Якщо немає належного досвіду, краще доручити пошук і вибір кошеняти незалежному професіоналу.

Умови утримання

Короткошерста шартреза вимагає величезної уваги до власної шубки. Здебільшого, її необхідно вичісувати двічі протягом тижня. Для густого підшерстя підійде пуходерка. Остьове волосся слід прочісувати масажною щіточкою. Якщо по всьому тілу тварини з’явилися волоски, що випали, їх потрібно зібрати спеціальною рукавичкою. У період линьки задані процедури доведеться повторити щодня.

Не потрібно дуже часто купати тварину, здебільшого 2-3 рази на рік вважається достатньо. Як і більшість кішок, шартрези не люблять водні процедури і можуть поводитися дещо неадекватно. Для купання потрібно застосовувати воду температурою +37-+38°С і спеціалізований шампунь. Насичене підшерстя вихованця складно просочити водою, тому спочатку шерсть тварини рясно мочать, а потім використовують шампунь. Його спінюють і швидко розподіляють по всьому тулубу, уникаючи потрапляння на морду і у вуха. Шампунь слід м’яко втерти в підшерстя, а потім змити.

Після “процедур лазні” кішку обертають у рушник або теплу пелюшку і дають трохи обсохнути в такому вигляді. Не можна сушити шубку особин феном. Від цього може пересушитися шерсть і шкірна поверхня вихованця.

Найкраще купати тварину в період линьки, що дасть можливість швидко й успішно вивести стару шерсть.

Раз на 2-3 тижні слід стригти тварині кігті, зрізуючи не більше 2-3 мм. Якщо обрізати довшу частину нігтя, існує ризик пошкодити судини кровообігу. Для зачіски слід обзавестися секатором або спеціальною гільйотиною.

Раз протягом тижня необхідно дуже ретельно оглядати очі та вуха тварини. Зазвичай потрібно прибрати забруднення з вух. Це можна виконати тампоном із вати, змоченим у теплій чистій воді або ромашковому відварі. При появі виділень — піти до лікаря. Дуже часто від очей кішки розходяться “слізні доріжки”. Якщо буде потрібно, очі тварини протирають м’якими серветками — тканинними або паперовими. Застосовувати для цих цілей ватку не рекомендується.

Що стосується зачіски, то згідно зі стандартом вона не передбачається. Можна тільки підрівняти волоски, що стирчать. Однак за вашим бажанням господаря або коли спекотно тварину можна підстригти, робиться це раз на 1-1,5 місяця. Щонайменше 2 рази протягом року тварину глистогонять. Можливо, знадобиться робити це частіше — точна періодичність зазвичай вказана на упаковці препарату від глистів. З початком теплої весни тварину також необхідно обробити препаратом, що захищає від бліх. Якщо картезіанська кішка виходить на вулицю, обов’язково необхідно одягати їй протиблошний нашийник.

Здебільшого, шартреза з малих пір легко привчається до лотка і цю турботу беруть на себе заводчики. Якщо ви купили кошеня, то досить позначити лоток у новобудові запахом кішки. Щойно вихованець з’явився у вас у домі, ретельно спостерігайте за ним. Якщо кошеня йде до лотка, заохочуйте його після того, як він зробив власні “справи”. Якщо намагається знайти відокремлений куточок, несіть у лоток. Переконайтеся, що тварина може без сторонньої допомоги залазити та вилазити з лотка.

Якщо кошеня зробило калюжу, ретельно замойте її, щоб позбутися запаху.

Можна вибрати спецзасіб у зоомагазині або скористатися підручними розчинами — оцтом, спиртом, марганцівкою.

До кігтеточки кошеня також слід привчати з самого початку, краще це робити в процесі гри. Якщо кошеня почало дерти меблі (а це все одно трапиться на перших порах), не сваріть його, а швидше несіть до кігтеточки. Якщо кошеня почало активно користуватися останньою, його необхідно заохотити ласкою або частуванням.

Завдяки власному природному походженню картезіанські кішки можуть похвалитися міцним імунітетом. Їхнім слабким місцем є тазостегновий і колінний суглоби. Дисплазія тазостегнового суглоба і вивихи колінного призводять до кульгавості, втрати рухливості тварини. Заходами попередження можна назвати правильне харчування, необхідний рівень фіз. активності та постійні проф. огляди у ветеринара. Крім суглобів, через надмірну вагу під загрозою перебуває і серцево-судинна система тварини. Заходи запобігання все ті ж самі.

Важливо приділяти увагу стану зубів у період зміни молочних корінними. Зазвичай це відбувається в 4-5-місячному віці. А річ у тім, що в таких особин молочні зуби досить міцні, вони заважають рости корінним. У такому віці слід раз протягом тижня оцінювати стан порожнини рота кошеняти і якщо буде необхідно відразу звертатися до ветеринара.

Серед стоматологічних проблем — поява каменю на зубах, особливо у котів, які харчуються домашньою їжею.

Допомога фахівця може знадобиться і в разі дуже близько розміщених один до одного різців, що часто трапляється у картезіанських особин. Ще одна можлива проблема — гінгівіт. Не допустити появу стоматологічних хвороб допоможе часте застосування спеціальної палички, кісточки. У особин, які вживають у їжу сухий корм, подібного зазвичай не з’являється, оскільки щільні гранули корму самі по собі зчищають наліт із зубів улюбленця.

Сама по собі порода не прагне до вигулу. Однак постійні вилазки дадуть змогу забезпечити достатню активність тварини, уникнути ожиріння і пов’язаних з ним хвороб. Якщо ви проживаєте у власному будинку, можна відправляти котика на самостійні прогулянки по ньому. Відповідальний момент — у спеку влітку тварина швидко перегрівається, тому все одно необхідно контролювати її променад. Для жителів міст чудовий варіант — прогулянки в парку або лісосмузі, кота тримають на шлейці.

У віці 2-ух років тварина вважається готовою до в’язки, хоча статевозрілий вік настає вже у 8-12 місяців. Однак пологи у такої молодої самки призводять до важких патологій. Самки після дворічного віку зазвичай зупиняються в рості, тоді як самці можуть ставати більшими в розмірах до 5 років.

Для в’язки застосовуються тільки чистокровні особини, пошук яких краще доручити професіоналу.

Тічка самки триває від 5 до 10 днів. Спочатку змінюється характер тварини — кішка стає або безмірно ласкавою, або агресивною. Потім зміни зачіпають пози — коли будете йти, кішка прогинає спину і високо піднімає хвіст. На третій день тічки самка починає нявкати, закликаючи партнера. Якщо в цей час погладити тварину, то вона ляже на передні лапи, піднявши тильну частину і хвіст. Власне цей час є найбільш вдалим для в’язки.

Ознаками, що у кота настав статевозрілий період, можна назвати більш агресивну поведінку, нявкання, тим більше у вечірній і нічний час. Але найвірніша “ознака” — кіт починає цілити. Причому сеча набуває особливо своєрідного запаху, а калюжі виявити неможливо.

Відповідальний момент — перед в’язкою тварини проходять дослідження у ветеринара, глистогоняться. Якщо є наявність вивиху колінної чашечки особина вважається непридатною для в’язки. Проводити її краще на території партнера, так він почуватиметься впевненіше. Важливо не підганяти вихованців — кішка повинна сама вийти з переноски, варто дати час тваринам познайомитися, озирнутися.

Для отримання гарантованого результату кішечку залишають у “молодого” на кілька днів.

Після вдалої в’язки кішка стає флегматичною, набагато більше часу проводить у дрімоті. Через місяць у неї округляється животик, а через 9 тижнів після в’язки народжуються кошенята. Наступна тічка може початися вже через кілька днів після пологів. У цей момент важливо прибрати знаходження поруч із самочкою чоловічої особини. Це може бути небезпечно і для її здоров’я, і для кошенят.

До 3 місяців не рекомендується розлучати дитинчат з матір’ю, що забезпечує їхній міцний імунітет і стійку психіку. Перші щеплення “малюкам” ставлять у 9-12 тижнів. Це вакцина проти кальцивірозу, ринотрахеїту, панлейкопенії, хламідіозу. Через 2-4 місяці проводять ревакцинацію. На восьмому тижні роблять щеплення проти стригучого лишаю, на 12 тижні — від сказу, на 16 — від інфекційного перитоніту. Потім усі зазначені щеплення роблять раз на рік згідно з графіком щеплень. Виходить, що перші щеплення зазвичай ставить заводчик.

Якщо ви не запланували потомство власного улюбленця, необхідно потурбуватися про їхню стерилізацію або кастрацію. Під першою процедурою мається на увазі перев’язка у кішок труб матки, у котів — насіннєвих проток. Можна робити стерилізацію в різному віці, але найкраще — до першої тічки і до року-півтора у котів. Незважаючи на те що стерилізація є більш щадною операцією, проводиться вона під загальним наркозом. Відповідальний момент — стерилізація не відбиває статевого потягу.

Під кастрацією мається на увазі повне видалення яєчників і матки (у кішки) і яєчок (у кота). Завдяки цьому тварина не відчуває статевого потягу і, природно, не приносить потомства. Проводити операцію рекомендується до 12 місяців. Обидві процедури коти зазвичай переносять легше за кішок. Останнім на певний період часу загоєння швів знадобиться спеціальна попона.

Потрібно пам’ятати, що після стерилізації та кастрації тварини стають більш ледачими, тому у них вищий ризик ожиріння.

Годування

Краще з самого початку виховання кошеняти визначитися — чи будете ви годувати його домашньою їжею або сухою. Підібраний корм, якщо є можливість, слід давати кішці протягом усього життя, неприпустимо змішувати або чергувати їжу з найрізноманітніших схем харчування. Ще про що важливо пам’ятати, так це про схильність котів до ожиріння через їхній відмінний апетит і невелику рухливість. Під час вибору сухих кормів необхідно віддавати перевагу різним видам холістик, преміум або суперпреміум. Врахуйте дозування, яке рекомендує виробник для кішки вашого віку і ваги.

Якщо ви годуєте кішку домашньою їжею також дотримуйтеся рекомендацій щодо розмірів порції. Варто прибрати з меню вихованця жирні сорти м’яса, сиру річкову рибу (будь-яку) і відварну річкову, солодощі, копченості, страви з вашого столу. Молоко дають кошенятам, великим особинам воно небажане, оскільки провокує шлунковий розлад.

Приблизний раціон шартрези виглядає так:

  • нежирне м’ясо — яловичина, кролятина, курка, індичка; м’ясо краще давати сире, знезаразити його дає можливість підготовче заморожування (на 10-12 годин) і подальше ошпарювання окропом;
  • риба — тільки морська і тільки у відвареному вигляді;
  • курячий жовток або перепелине яйце (раз протягом тижня);
  • кисломолочні продукти — сир нежирний, ряжанку, сметану;
  • овочі — кабачки, цукіні, броколі, капуста цвітна.

Приблизно до 6 місяців кошенят тримають на спеціальній дієті, а потім переводять на дорослий раціон. Не рекомендується різко змінювати раціон вихованця ні в цей період, ні в старшому віці. При годуванні кота домашньою їжею варити її необхідно окремо, не додаючи солі, спецій. Крім того, в цьому варіанті обов’язково необхідно давати тварині комплекси вітамінів і мінералів. Бажано цілий рік вирощувати для кота спеціалізовану траву. Її можна підмішувати в їжу або ж просто відпускати вихованця “пастися” на підвіконня, даючи можливість йому самому смикати траву.

Важливо! У мисці вихованця завжди має бути свіжа чиста вода.

Позначки:, ,
close