Вагітність морських свинок

Збираючись застосовувати морських свинок для племінного розведення, потрібно знати, як протікає у них термін вагітності і пологів.

Морські свинки невимогливі в утриманні і при уважному догляді можуть прожити до років десяти. Однак якщо господарі збираються розводити гризунів їм необхідно знати, як правильно доглядати за самкою чекає потомство, коли тварина можна спаровувати. Тим, хто хоче розводити звірків потрібно обов’язково знати, як протікає вагітність у морських свинок і скільки ходять вагітні самки.

Період статевого дозрівання у гризунів

Самка Кеві готова до розмноження, коли їй виповнилося 7-8 тижнів. Але більшість заводчиків не рекомендують злучати її в такому віці. А справа вся в тому, що організм гризуна ще до кінця не утворився і зміцнів, через це часто тварина гине при розродження.

У самців статева зрілість приходить трохи пізніше-до 2 місяців. Але першу злучку пропонують виконувати, коли самці буде 11 місяців, а самцеві — 12.

При зручних умовах утримання пара гризунів готова до відтворення потомства протягом цілого року, так як тічка у самки зустрічається через кожні 14-17 діб і триває 48 годин. Про те, що самка готова до спаровування можна дізнатися, подивившись на неї: вона завмирає на місці, розставляє задні кінцівки і піднімає таз.

Господарі гризунів, збираючись їх злучати повинні пам’ятати, що на кожного самця має припадати максимум 10 самок.

Всіх свинок при цьому можна тримати разом і тільки під час пологів всіх самок посадити окремо. Однак при такому зміст проблематично контролювати кількість парувань і пологів.

Після розродження самка відразу готова до нової вагітності, але щоб зберегти її здоров’я і отримати гарне потомство злучати гризунів бажано максимум 2 рази протягом року.

Після пологів варто тварині дати зміцніти і парувати не раніше, ніж півроку після них.

Постійні злучки самців також небажані, вони провокують виснаження звірків, безпліддя і навіть смертельні випадки.

Ознаки вагітності

Найбільш раннім симптомом вагітності вважається відсутність чергової тічки. Плюс до всього, непідготовленим оком можна помітити, що живіт гризуна зріс в розмірах.

На 3-му тижні гестації у самки статеві органи стають пухкими і стають більше в розмірах.

Через зміни гормонального фону у вагітної морської свинки дуже часто на шкірі з’являються маленькі тріщини, які необхідно змащувати дитячим кремом без різних ароматів.

Якщо взяти тварину на руки і спробувати пропальпувати живіт, то можна намацати невеликі ущільнення. На 4-му тижні можна визначити, скільки плодів носить самка, оскільки на цьому терміні вони вже добре промацуються. Свинці такі дії не подобаються, і вона може почати вириватися і кусатися. Як тільки вихованець стане висловлювати обурення, його необхідно в ту ж годину посадити назад в клітку. Особливо обережно варто тиснути на живіт гризуна на пізніх термінах гестації, так як це провокує дострокове припинення вагітності.

Почавши з 4-го тижня, тварина починає швидко додавати у вазі. Коли цього не трапляється, слід показати гризуна ветеринарному лікарю.

На 6-го тижня звір стає менш рухливим і значну частину доби спить. Спостерігаючи за вагітною свинкою в цей період можна помітити, як ворушаться дитинчата.

Скільки триває вагітність у морських свинок, залежить від породи, розмірів гризуна і кількості плодів. В середньому вона триває 64 дні, але коли самка виношує всього 1-2 дитинчат, вона може ходити вагітної 75 днів, а коли плодів багато термін зменшується, і пологи можуть наступити на 58-62 добу.

Краще якщо вагітна морська свинка буде отсажена від інших гризунів, так як:

 • самець може покрити тільки що народила самку, а це небажано тому провокує погіршення її здоров’я;
 • стривожені появою на світ потомства інші самки можуть нашкодити новонародженим;
 • інші тварини можуть заважати вагітній самці, що провокує дострокові пологи і смертельний результат посліду.

Дуже часто в період виношування потомства у гризуна спостерігаються ознаки токсикозу, а конкретно:

 • самка відмовляється від їжі;
 • виглядає скуйовдженою;
 • у неї відзначається дуже високе слиновиділення і спазми мускулатури;
 • вона байдужа до подій, у неї опущені повіки

Спровокувати токсикоз можуть:

 • стресові ситуації;
 • підвищена вологість і температура зовнішнього середовища;
 • скромний раціон;
 • дефіцит води;
 • багатоплідна вагітність.

Годування свинки в період вагітності

Перед спарюванням, в період виношування потомства і пологів раціон тварини повинен бути багатий вітамінами, клітковиною. Їжа повинна бути поживною, але легкозасвоюваній і нежирної.

Занадто жирна їжа в цьому період провокує порушення травлення самки, патології в розвиток потомства, дострокові пологи.

У цей період небезпечний як недокорм, так і перегодовування звірка.

У раціоні вагітного звірка має бути більше свіжої рослинної їжі, а ось долу сухих кормів слід зробити менше.

У період виношування і годування потомства тварині не можна давати м’яту, петрушку, редис, редьку, розмарин і полин.

Корисні вагітним і годуючим вихованцям такі рослини як:

 • кропу;
 • горіхи і насіння;
 • кмин;
 • малинові листя і гілки;
 • шпинат;
 • листя кульбаб;
 • буряк, морква.

Годувати тварину слід ввечері і вранці. Доступ до води у самки повинен бути регулярно.

Правильне годування вихованця допоможе зменшити ймовірність розвитку токсикозу.

Перед появою посліду в будиночку гризуна необхідно поміняти підстилку. Як неї можна застосувати м’яке сіно або клаптики газети, з яких свинка зробить собі гніздо.

Вагітному звірку потрібна окрема клітина. Те, що тварина збирається народжувати, можна визначити по її поведінці: самка починається висловлювати хвилювання, весь час чистить власну шерсть, з особливим завзяттям споруджує гніздо. Також вона може надаватися від корму. Кістки тазостегнового суглоба гризуна розходяться і відкриваються родові ходи. Перед самими пологами тварина може регулярно хотіти пити.

Коли вихованець здоровий і виношування потомства протікало без складнощів, пологи проходять легко і тривають максимум годину.

Під час пологів гризун сидить, а дитинчата з’являються на світ через кожні 4-5 хвилин.

Свинка сама рве навколоплідну оболонку і вилизує тіла порося.

Якщо тварина недосвідчене, то йому може стати в нагоді допомогу. Господар під час перших пологів може сам зняти оболонку і розтерти тіло дитинчати м’якою, чистою ганчіркою.

Потомство

Вага дитинчати при народженні може становити 50-120 г.малюки з’являються на світ з відкритими очима. Зуби їх вже сформовані, через пару годин після пологів вони можуть не тільки ходить, але і бігати. За своїм виглядом вони можуть нагадати великих особин, тільки розмір їх менше. Вони можуть самі їсти, проте без материнського молока у них фактично немає шансів вижити. Свинки досить хороші і турботливі матері і молока у них вистачає на весь послід.

Харчуючись материнським молоком, потомство швидко додає у вазі і до 3-го тижня їх маса збільшується в кілька разів.

На 3-у добу після народження дитинчата, копіюючи маму-свинку починають пробувати корм. Коли їм виповниться 1 місяць, потомство можна розсаджувати за індивідуальними клітинам.

Позначки:, , ,
close