Як привчити кошеня до лотка?

Як привчити кошеня до лотка? - Ветеринар

Деякі люди і хотіли б узяти додому пухнастого (або не дуже) вихованця, але думка про те, що необхідно буде привчати його до лотка, примушує відкласти мрію до кращих часів. Справа у відсутності інформації, а якщо бути точніше, правильної інформації про привчання котика до лотка.

Як привчити кошеня до лотка? - Ветеринар

Процес це не дуже трудомісткий, хоча має на увазі велику низку елементів, які необхідно брати до уваги.

З чого починати?

Кішки від природи дуже охайні. Але маленьке кошеня — це лише дитина, і воно губиться в подібних звичайних речах. Якщо воно живе поряд із мамою, вона навчить його піклуватися про себе, але відірваний від мами котик безпорадний у цьому сенсі.

Так важливий вік: не всяке кошеня можна швидко привчити до лотка. Вважається, що якщо тварині вже виповнився місяць, процес навчання буде швидкоплинним. Але фахівці з цим твердженням сперечаються. У такому віці котик ще не дуже сильно знайомиться з устроєм навколишнього світу, він може бути не готовий слухатися того, хто показує силу (в хорошому сенсі слова). З двомісячним кошеням справи йдуть легше: нове місце і люди не лякають його. З тримісячним котиком, в основному, навчання проходить швидко.

Не дуже важливо, хто у вас, кішечка чи кіт, — оптимальний вік і правильний алгоритм привчать вихованця до туалету.

Привчання передбачає три дії:

 • вибір лотка;
 • підбір наповнювача;
 • вибір постійного місця для котячого туалету.

І тільки коли все це зроблено, можна знайомити маленького котика з туалетом. Не можна діяти з позиції жорстокості. Деякі господарі так і роблять: думають, що надмірна суворість одразу розставить все на свої місця, і кішка буде беззастережно слухатися. Дайте собі й улюбленцю три дні, і поки цей “експериментальний термін” не мине, не здумайте сварити його і робити передчасні висновки.

Щоб він навчився ходити в відведене для делікатних потреб місце, необхідна навичка. За 1 раз вона не сформується.

Вибираємо лоток

Перша помилка заводчика — маленький лоток. Чомусь багато хто вважає, що раз кошеня ще зовсім дитина, то і лоточок для нього має бути маленьким. Але ваша дитина може стати більшою досить швидко, і коли буде необхідно міняти лоток, вона може проявити характер. Тож не потрібно завчасно прирікати його на стрес: підібрали нормального розміру лоток, встановили йому суворе місце у квартирі, і постарайтеся нічого не змінювати.

Існує кілька різних нюансів у підборі лотка.

 • Лотки бувають із решітками і без. Решітка покриває наповнювач, кошеня стане на неї, завдяки чому його лапки не будуть намочені. Здається, гідний варіант, але все абсолютно не так: інстинкт змусить котика хапатися кігтиками за решітку. Буває, що це призводить до травми дитини. Тому досвідчені заводчики абсолютно не завжди застосовують сітку — їм простіше придбати якісний наповнювач, який швидко сохне.
 • Якою буде форма контейнера, не має значення. Привчити дитину можна і до трикутного лотка, і до квадратного, і до овального. Переконайтеся, що у лотка є захисний обідок: він оберігає форму від розсипання піску, коли кошеня почне прибирати за собою.
 • Бажано, щоб покупка лотка не була раптовою. Ще перед тим як пухнастий член сім’ї переступив поріг вашого будинку, лоточок уже має стояти на “почесному” місці. Якщо сьогодні він бачить туалет, наступного дня там з’являється наповнювач, а післязавтра господар врешті-решт пояснює, що тут до чого, — добром справа не закінчиться.

Не потрібно підбирати лотки, які мають запах. Подібне трапляється з неякісним пластиком. Чим міцніший пластик, тим краще. Складні забарвлення теж ні до чого, це тільки здається, що яскравий колір приверне увагу дитини. Зорова система кішки відрізняється від людської, тому ваші старання залишаються неоціненими.

Яким має бути наповнювач?

Вимоги до наповнювача лотка для кошеняти такі: екологічний, не бруднить дитині лапки, без різкого запаху, вміє стримано стримувати запах.

Оцінимо найпоширеніші наповнювачі.

 • Силікагель. Добре блокує запах, лапки у котика залишаються чистенькими, запаху не має. Але якщо цей склад потрапляє кошеняті в травний тракт, це небезпечно для його здоров’я.
 • Деревний. Непогано впорається з маскуванням запаху, не забруднює лапки, безпечний для ненавмисного потрапляння в стравохід. Має слабко виражений запах хвої, більшості котиків це або байдуже, або навіть подобається. Однак деякі кішечки навідріз відмовляються ходити в такий туалет.
 • Мінеральний. Конспірація запаху практично нульова. Лапки брудняться, для здоров’я котика безпечний, запаху не має.
 • Глиняний. Стримує запах сечі, лапки брудняться, для системи травлення безпечний, запахом вихованця не дратує.
 • Кукурудзяний. Практично впорається з маскуванням поганого запаху. Але дрібні частинки наповнювача можуть налипнути на лапки кошеняти і рознестися навколо туалету. При випадковому потраплянні в шлунок безпечний.
 • Паперові відходи. Погано тримає запах, не бруднить лапки, безпечний для ШКТ тварини, не має запаху.

Якщо ви берете кошеня з дому, де воно вже користувалося туалетом, наповнювач потрібно взяти того ж типу. Після його можна поміняти, однак для нового привчання робити цього не варто. Деревний і кукурудзяний наповнювач вибирають частіше, вважається, що для кошенят вони більше підходять. Обов’язково стежте за станом кошеняти: алергія не виключена.

Іноді котик відмовляється ходити в туалет, тому що наповнювача дуже мало. Подібний варіант замінити сліди здається йому непереконливим, і він продовжує шукати краще місце.

Якщо в складі є помітний ароматизатор, це теж може дезорієнтувати кішку.

Зрештою, не потрібно купувати досить дорогий наповнювач: витрати не разові, а системні, міняти потім буде не так вже й легко. Товар має бути доступним, якщо його купівля передбачає пошук по всьому місту, потрібно відмовитися від зайвих труднощів.

Способи привчання

Отже, лоток куплений, наповнювач підібраний, залишилося лише швидко і правильно привчити вихованця до туалету. Виберіть простір, де буде стояти лоток. Прохід або коридор для цієї мети не підійдуть, адже інтимна зона дійсно має бути тихою і затишною. Відповідний варіант — ванна і туалет. Вони завжди відкриті, котик може пройти туди, нікого не соромлячись і сам не соромлячись, зробити власні справи.

Покрокове привчання виглядає так.

 1. Прекрасний час для першого походу — 20-40 хвилин після їжі. Віднесіть дитину в туалет, поставте лапками прямо в лоток. При цьому гладьте котика, ввічливо з ним “муркочіть”, у нього не повинно з’являтися відчуття небезпеки.
 2. Щойно розмовляли з кошеням, залиште його в лотку, відійдіть. Не потрібно “стояти над душею”. Тварина має озирнутися й обнюхати нове для неї місце.
 3. Якщо котик готовий, він зробить власні справи. Щойно побачили успіх, спокійно (не потрібно радісно кричати і скакати до стелі) погладьте дитину, похваліть її. Відходи необхідно прикопати свіжим наповненням.
 4. Не варто поспішати одразу видаляти відходи. Кіт повинен чути запах, щоб знову прийти в це місце для справляння потреби. Але й недоторканим лоток не залишають, місце прикопується.
 5. Якщо кіт ніяк не пісяє, не сердьтеся. Дайте йому нагулятися, спробуйте віднести в туалет знову. Якщо дитина зробила власні справи в неправильному місці, без злості й агресії легко постукайте пальцем їй по носику, скажіть, у чому саме вона схибила. Таким жестом мама-кішка дає кошенятам зрозуміти, що вони роблять помилки. Як тільки насварили дитину власне легким стуканням по носику, віднесіть її в лоток — необхідно закріпити логічний ланцюжок.

І, зрозуміло, не потрібно сварити кошеня за помилку, якщо вона вже неактуальна. Подібне трапляється: кіт давно сходив “повз”, а господарі лають його за те, що він і не пам’ятає. Крики та фізичне насильство не допускаються.

Можливі труднощі

Якщо довго не виходить привчити, доведеться носити неслухняну дитину в лоток частіше. Побачили купку в неправильному місці, потрудіться перенести її в лоток, та так, щоб вередун побачив. Якщо в неправильному місці калюжка, промокніть її серветкою, а потім серветку також на деякий час помістіть у лоток. Простір, де кіт схибив, необхідно знезаражувати — це допоможе проблемі не повторитися.

Найбільші складнощі з’являються, коли господарі намагаються привчити до туалету вуличного кота. Вони, що називається, змалку мають інше уявлення про життя, оточення, спосіб добування їжі та комфорт. І туалет їхній з лотком, зрозуміло, не пов’язаний ніяк. Як допомогти такому дикуну? Відповідь одна — варто пробувати різноманітні варіанти, що-небудь змінювати.

Подивимося, які рекомендації дають з цього приводу фахівці.

 • Перенесіть лоток в інше приміщення. Може, дитині чомусь страшно у ванній, і вона ніяк не хоче настільки сокровенний процес довіряти цій кімнаті. Наприклад, там різкий запах засобів для миття, який легко може відлякувати вихованця.
 • Приберіть зайві джерела аромату. Якщо в приміщенні, де стоїть котячий туалет, навіть ненастирливо пахне цитрусовими, котик може влаштувати страйк. Коти не переносять таких запахів, тому не потрібно їх дражнити.
 • Придивіться до місця, яке він полюбляє лотка. Якщо є в домі маленькі дітки, і вони теж іноді пісяють у недозволені місця, виражений аромат приваблюватиме і кошеня. Вихід лише один — ретельно вимити і вичистити місця дитячих помилок. І зробити це ще до того, як тварина з’явиться в будинку.
 • Поміняйте лоток. Буває, що він надзвичайно незручний для котика. Наприклад, борти лотка високі, дитині складно через них перелазити, і вона начебто і ходить у туалет, але іноді повз. Як показують відгуки багатьох господарів кішок, улюбленці віддають перевагу лоткам з невисокими бортами навіть уже в дорослому віці. Це зрозуміло — багато котів досить ледачі, і іноді вони вважають за краще не виконувати ще раз зайвих рухів у вигляді лазіння через борти туди і назад.
 • Поміняйте наповнювач. Трапляється й так: кошеня підходить до лотка, але справи власні робить не в нього, а поряд. Можливо, вихованець зрозумів, куди ходити необхідно, сам лоток його влаштовує, але ось наповнювач чомусь бентежить. Доведеться поміняти.

Не вийшло привчити за три дні? Без паніки. Якщо кіт вуличний, і при появі у вас вдома він зазнав стресу, часу дитині може знадобитися набагато більше. Але ви ж узяли його для того, щоб любити і тішитися, а це означає, доведеться зітхнути і почати знову. Зате як горді ви будете, коли пухнастик, зрештою, привчиться до туалету!

Чого категорично робити не можна, так це тикати тварину мордочкою в лоток, бити і залишати без їжі. Навіть не варто й пояснювати, чому подібні прийоми не допускаються.

Цінні рекомендації

Будь-яке вчення — це система. І навчити кота ходити в лоток — це теж не більше ніж система. До того ж наука на місці не стоїть, і найрізноманітніші пристрої, що допомагають кішкам не засмутити власників власним неслухняністю, зараз в активному продажі.

Припустимо, вам допоможуть такі засоби.

 • Аерозолі, що відбивають у котів бажання гадити в не призначених для цього місцях. Ними необхідно обробити місце, куди, всупереч вашому невдоволенню, часто ходить у туалет котик.
 • Кислота оцту, нашатирний спирт. Це хороша заміна аерозолям, проте вони не відбивають бажання кота гадити в це місце, а лише нейтралізують запах.
 • Дрібні камінчики для землі в горщиках із квітами. Багато котів люблять замість лотка ходити в туалет власне в горщики від квітів. Необхідно захистити ґрунт від подібних “добрив”, і це можна виконати власне за допомогою декоративних камінчиків.

Головне, що ви маєте пам’ятати — будь-якого кота можна навчити. На певному кроці вам здасться, що власне вам дісталося не кошеня, а покарання, що воно дурне і ні на що не годиться. Але потім ви, найімовірніше, зрозумієте власні помилки. Іншу дитину доводиться вчити 1 місяць, проте результат закріплюється добре і міцно. Є тямущі котики (здебільшого, ті, що доросліші), вони швидко все схоплюють, і вже за кілька днів біжать до туалету в чітко позначене для цього місце.

Якщо кішечка ще дуже невелика, можна зробити їй послаблення. Кошенята не завжди гуляють по всьому будинку, воліють перебувати в одній житловій зоні. Там і встановіть лоток. А потім, коли вихованець підросте, перенесіть лоточок у необхідне місце. Будуть потрібні і ваші спостереження за кошеням: подивіться, як воно проводить час після їжі. Під час ігор і веселощів дитина може зупинитися, насторожитися. Щойно малюк це зробив, переносьте його в лоток.

Тримісячний котик зазвичай все схоплює набагато швидше. Він уже освоївся, він уже зрозумів, хто тут господар, кіт готовий “співпрацювати”. Спробуйте не упустити цей час, адже в міру дорослішання тварині важко набувати нових звичок. Якщо ви кудись збираєтеся (на дачу на літо, наприклад) беріть лоток із собою.

Беруть не всі, вважаючи, що коту це не потрібно, адже там вулиця поруч, вийшов — ось тобі й туалет. Але не варто так необережно поводитися із закріпленими звичками.

Скільки б часу не зайняло навчання, воно варте того, результат має велике значення. Не женіться за рекордами, не слухайте знайомих, які вихваляються власними розумними та тямущими котами — можливо, їхні успіхи трохи перебільшені.

Детальні рекомендації з привчання кошеняти до лотка наведені в наступному відео.

Позначки:, , , , ,
close