Алергія на холод на руках і обличчі взимку, що з нею робити і як лікувати

Їжа

robertss 14.09.2023 Article

Деякі люди не люблять зиму і погано переносять мороз. Іноді від них можна почути навіть категоричне: «У мене взимку алергія на холод!». Однак не поспішайте вважати їх «мерзляками» і радити зайнятися зимовими видами спорту, щоб полюбити холодний сезон — такі скарги можуть бути дуже навіть обґрунтованими.

Чи може бути алергія на холод? Уявіть собі: так, і це науково доведений факт. У деяких людей контакт із холодом здатний викликати повноцінну алергічну реакцію на руках і обличчі. Найчастіше це шкірні прояви в місцях, які зазнали охолодження, але відомі й випадки важких алергічних реакцій аж до смертельно небезпечних. На щастя, варіанти холодової алергії, що загрожують життю, трапляються вкрай рідко, але навіть у легкій формі вона здатна завдати своєму власникові багато неприємних відчуттів. Що робити з алергією на холод і як лікувати, дізнаємося докладніше.

Алергія на холод на шкірі обличчя

Чому взимку з’являється алергія на холод

Причини алергії на холод невідомі. Ймовірно, у деяких людей охолодження провокує підвищене вироблення клітинами деяких білків, які «помилково» сприймаються імунітетом як алергени. Є й інші версії механізмів виникнення алергії на холод, але однозначної відповіді поки що немає. Помічено, що до холодової алергії більш схильні люди з хронічними захворюваннями, діти та молодь. Крім того, вона частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Є підстави вважати, що алергія на холод може успадковуватися, тож якщо у батьків є така проблема, ймовірність її появи у дітей підвищується.

Примітно, що алергія на холод може проявляти себе не тільки взимку. Спровокувати загострення можуть влітку холодний душ, кондиціонер, що працює, купання у воді, температура якої значно нижча за температуру повітря, вживання морозива або прохолодних напоїв тощо.

Сильна алергія на холод, так звані «ципки»

Ознаки алергії на холод

Кропив’янка, або «ципки». Це «класичний» симптом, який найчастіше докучає людям із холодовою алергією. На шкірі в місцях зіткнення з холодом з’являються почервоніння, набряки або навіть пухирі, виникають тріщини, свербіж і печіння. Іноді кропив’янка може захоплювати й сусідні ділянки шкіри, які не контактували з холодом. Зазвичай холодова кропив’янка минає досить швидко, за кілька хвилин або годин (у середньому — близько 2 годин), але в окремих випадках може зберігатися як серйозне пошкодження шкіри.

Набряки частин тіла: губ, очей або рук. Набряк губ і тканин ротової порожнини може бути спричинений вживанням холодних напоїв. Руки при холодовій алергії нерідко набрякають, якщо помістити їх у холодну воду або деякий час тримати холодні предмети.

Реакція на тепло після холоду. Людям із холодовою алергією зігрівання після холоду часто приносить сильний дискомфорт: замерзлі частини тіла в теплі червоніють і набрякають, це супроводжується болем і печінням.

Неспецифічні симптоми. Люди з холодовою алергією іноді скаржаться на відчуття фізичного болю від дотику до холоду, особливо холодної води, ще до появи шкірних реакцій.

Анафілактичний шок — дуже рідкісне ускладнення холодової алергії, проте знати про нього необхідно. За великої площі кропив’янки, різкого погіршення самопочуття хворого, непритомності або утруднення дихання потрібно якомога швидше звернутися по медичну допомогу.

Алергічна кропив’янка на холод

Як точно дізнатися, чи є алергія на холод?

Для цього бажано звернутися до лікаря — насамперед для виключення інших станів, які можна помилково прийняти за алергію на холод (про них ми трохи поговоримо нижче). Найчастіше для первинної діагностики холодової алергії використовують доволі простий тест: до шкіри хворого через тонкий матеріал прикладають шматочок льоду і через деякий час оцінюють результати — чи з’явилися характерні ознаки кропив’янки. Потім лікар може призначити деякі додаткові дослідження, а за результатами — порекомендувати лікування або заходи профілактики.

Як лікувати алергію на холод

Оскільки причина алергії на холод невідома, усунути її не можна, можна лише полегшити симптоми та попередити загострення. Якщо у людини спостерігаються тільки легкі прояви у вигляді кропив’янки, що швидко минає, і реакції на зігрівання, у ліках найчастіше немає потреби. У важчих випадках лікар може порекомендувати антигістамінні (протиалергійні) препарати. Екстремальні випадки, коли в пацієнта розвивається анафілаксія, вимагають госпіталізації, а згодом — підбору індивідуального плану лікування в алерголога-імунолога.

Профілактика алергії на холод зводиться до дотримання простих рекомендацій:

— У холодну пору року слід одягатися так, щоб максимально захистити шкіру від охолодження: носити рукавички, шарф і шапку, надягати під штани теплу білизну (навіть якщо ви цього не любите).

— За можливості не бувати на вулиці надто довго, особливо в сильний мороз або вітряну погоду.

— Підтримувати в приміщенні оптимальну вологість повітря, щоб не пересушувати шкіру — це додатковий травмувальний чинник.

— Регулярно користуватися зволожувальними кремами, а перед виходом взимку на вулицю використовувати спеціальні захисні креми зі щільною текстурою.

— Не приймати холодні та контрастні водні процедури. Категорично не рекомендуються перевірки себе на міцність на кшталт водохресних купань в ополонці, стрибків у сніг після лазні, обливань крижаною водою тощо. Навіть у людей зі слабко вираженими проявами холодової алергії такі екстремальні впливи цілком можуть закінчитися анафілактичним шоком.

Джерела медичної інформації:

  • https://emedicine.medscape.com/article/1082003-overview
  • https://fn.bmj.com/content/96/3/F200
  • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-urticaria/symptoms-causes/syc-20371046

Загартовування

Що можна сплутати з алергією на холод

Є деякі проблеми шкіри, які можна сприйняти за алергічну реакцію на холод, проте природа їхня зовсім інша — як і підходи до їхнього вирішення. Розберемо деякі популярні питання про алергію на холод.

Обвітрюється шкіра обличчя та рук — це алергія?

Ні. «Обвітрювання» шкіри — це нормальний, хоча й небажаний процес: на холоді посилюється втрата вологи з верхніх шарів шкіри, а активність сальних залоз знижується. Низька вологість повітря в приміщеннях (а взимку вона завжди низька через опалювальні прилади) погіршує становище. У результаті шкіра стає стягнутою і подразненою, нерідко це супроводжується свербінням і лущенням через уповільнене злущування відмерлих частинок. Вирішення цієї проблеми лежить у сфері догляду за шкірою, знайти рекомендації щодо зимового догляду можна в безлічі джерел.

«Обмерзає» обличчя.

Іноді це виглядає дійсно як кропив’янка: на обличчі з’являються червоні сверблячі плями, які з часом стають ділянками пересохлої шкіри. Причин може бути дві, і жодна з них не пов’язана з алергією. Перша — неправильний вибір або використання крему для обличчя.

Річ у тім, що більшість косметичних кремів, особливо з легкими текстурами, містять багато води. Якщо після використання крему одразу вийти на мороз, ця вода, природно, замерзне — і проблеми забезпечені. Саме тому взимку рекомендують перейти на засоби на основі олій, восків та інших плівкоутворювачів, які не замерзають за низьких температур. Якщо ж такої можливості немає, то наносити крем слід хоча б за півгодини до виходу на вулицю.

Друга причина «обмерзання» стала масовою під час пандемії коронавірусу, коли всім було рекомендовано носіння масок у громадських місцях. Повітря, яке ми видихаємо, містить велику кількість водяної пари. Коли ми дихаємо через маску в теплому приміщенні, вона затримує пару, і обличчя стає трохи вологим. Варто тільки вийти з приміщення на холод, як волога на поверхні шкіри замерзає. З такою ж неприємністю можна зіткнутися, якщо обмотувати обличчя теплим шарфом або ховати у високий комір: перешкода для повітря, що видихається, сприяє конденсації пари у воду, яка замерзає на шкірі.

У дитини дуже червоні щоки після холоду, і почервоніння не минає. Це алергія?

І знову ні. Це явище відоме медицині і має красиву назву «холодовий паннікуліт». Спочатку воно і має гарний вигляд — як незвичайно яскравий рум’янець. Найчастіше він з’являється відразу «з морозу», іноді — протягом 6-72 годин після охолодження, і довго не минає. Ба більше, на жах батьків, під шкірою можуть з’явитися ущільнення (найчастіше безболісні), а сама шкіра в місцях охолодження може набути фіолетового відтінку.

Холодовий паннікуліт типовий для дітей віком до 4 років і являє собою реакцію підшкірної жирової клітковини на переохолодження. У маленьких дітей жирова тканина має особливості, які до цього привертають, тому проблема вкрай рідко трапляється в інших вікових груп.

Педіатри та дерматологи стверджують, що холодовий паннікуліт не є небезпечним, не потребує лікування і минає сам собою за 2-3 тижні. На жаль, способів профілактики паннікуліту не так багато: це скорочення часу прогулянок у сильний мороз і за можливості захист обличчя від холоду. Важливо знати, що колд-креми в цьому разі неефективні: вони захищають тільки верхні шари шкіри, а холодовий паннікуліт зачіпає тканини, розташовані глибше.

Іноді холодовий паннікуліт виявляють у дорослих: як правило, у жінок зі значною зайвою вагою. У таких випадках характерні ущільнення і почервоніння зазвичай розташовані на стегнах або нижній частині живота.

Психосоматичний аспект алергії на холод

Свій погляд на алергію на холод сформулював для нас Дмитро Раєвський, засновник мережі клінік інтегративної медицини, лікар, психолог:

Алергію можна вилікувати через психотерапевтичну роботу, перевірено на практиці. Алергія з погляду психосоматики — це не хвороба, яку ми підхопили, а еволюційний механізм — захисна реакція організму на уявну небезпеку розставання з дорогими людьми. Наведу простий приклад, як може виникнути алергічна реакція.

Наприклад, дитина спостерігає сварку своїх батьків, а при цьому погода холодна, і малюк мерзне. У мозку маленької людини виникає сигнал небезпеки, що доведеться розлучитися з мамою чи татом. Мозок це пов’язує з погодними умовами — це називається треком. При цьому тіло вмикає захисний механізм у вигляді дерматиту або кропив’янки. Таким чином, щоразу, відчуваючи холод, людина підсвідомо побоюватиметься розлуки, що викличе реакцію шкіри.

Щоб позбутися алергії на холод, потрібно звільнити підсвідомість від страху розлуки. Це можливо за допомогою гіпнотерапії.

Читайте також:

  • Весняна алергія, які продукти виключаємо з раціону на період загострення
  • Алергія на лактозу та глютен. Варіанти виживання
  • Алергія у дітей. Харчування при полінозі у дітей

Позначки:, , , , , , , , , , ,
close